Champions League | Atletico Madrid - Manchester City 0-0 și Liverpool - Benfica 3-3. Englezii se califică în semifinale!

Manchester City Atletico Madrid Benfica Liverpool Liga Campionilor
Data publicarii: Miercuri 13 Aprilie 2022, 23:59
Data actualizarii: Joi 14 Aprilie 2022, 00:07
Manchester City și Liverpool s-au calificat în semifinalele Ligii Campionilor, după ce au obținut remize în meciurile cu Atletico Madrid (0-0), respectiv Benfica (3-3).

Manchester City a suferit în meciul cu Atletico Madrid, în special în ultima parte a meciului, când formația lui Diego Simeone a avut câteva ocazii majore de a înscrie, inclusiv după eliminarea lui Felipe, însă liderul din Premier League a rezistat și a obținut biletele pentru penultimul act.

În celălalt meci al serii, Liverpool, fără Mane și Salah în primul 11, a remizat contra celor de la Benfica, scor 3-3. O remiză suficientă pentru calificare, după ce formația lui Jurgen Klopp s-a impus în tur cu 3-1.

Atletico Madrid - Manchester City 0-0

Minutul 90+12: Final! Atletico Madrid - Manchester City 0-0. Echipa lui Pep Guardiola se califică în semifinale, după victoria cu 1-0 din tur.

Minutul 90+12: Ocazie Atletico! Angel Correa șutează puternic din careu, dar Ederson scapă din nou cu fața curată.

Minutul 90+8: Ocazie Atletico! Carrasco șutează puternic dintr-o lovitură liberă din poziție laterală, dar Ederson reușește să respingă.

Minutul 90+1: Eliminare Atletico! Felipe vede direct cartonașul roșu după un gest violent în marginea terenului asupra lui Phil Foden, în urma căruia a izbucnit un conflict între cele două echipe. De la margine sunt arătate 9 minute suplimentare.

Minutul 86: Ocazie Atletico! Stones blochează șutul lui Correa, iar din cornerul rezultat Savic este aproape de gol, însă nu reușește să împingă mingea în plasă.

Minutul 79: Ocazie Atletico! Echipa lui Diego Simeone continuă să preseze, iar Correa șutează periculos pe lângă poarta lui City, moment în care la gazde intră Luis Suarez.

Minutul 70: Ocazie Atletico! Abia intrat pe teren, Rodrigo de Paul trimite aproape de vinclu de la 16 metri.

Minutul 69: Triplă schimbare la Atletico. Ies Koke, Griezmann și Renan Lodi, intră Carrasco, Rodrigo de Paul și Correa.

Minutul 65: Pep Guardiola mută primul: iese Kevin de Bruyne și intră Raheem Sterling.

Minutul 57: Ocazie Atletico! Antoine Griezmann șutează cu exteriorul puțin pe lângă poarta lui City din marginea careului.

Minutul 47: Ocazie Atletico! Griezmann scapă pe contraatac, pătrunde în careu, dar e talonat de Laporte, care respinge în corner.

Minutul 46: Începe repriza secundă!

Minutul 45+3: Pauză! Atletico Madrid - Manchester City 0-0, după o repriză dominată de echipa lui Pep Guardiola. Iată statisticile primei reprize:

Minutul 29: Bară Manchester City! După un atac prelungit al echipei lui Guardiola, Foden îi pasează în careu lui Gundogan, care șutează în bară.

Minutul 27: Dublă ocazie Manchester City! Șuturile din careu ale lui Phil Foden și Kevin de Bruyne sunt blocate de fundașii lui Atletico.

Minutul 9: Șut periculos al lui Gundogan de la distanță, care trece pe lângă poartă. Start bun de meci, cu un joc ceva mai ofensiv al lui Atletico.

Minutul 1: Începe meciul!

Echipele de start

• Atletico: Oblak - Savic, Felipe, Reinildo - Marcos Llorente, Koke, Kondogbia, Lemar, Renan Lodi - Griezmann, Joao Felix
  • Rezerve: Lecomte, De Paul, Luis Suarez, Correa, Wass, Matheus Cunha, Carrasco, Hermoso, Vrsaljko, Javi Serrano
  • Manchester City: Ederson - Walker, Stones, Laporte, Cancelo - De Bruyne, Rodri, Gundogan - Mahrez, Foden, Bernardo Silva
  • Rezerve: Steffen, Carson, Ruben Dias, Ake, Sterling, Grealish, Zinchenko, Fernandinho, Delap, Edozie, McAtee, Lavia

Elevii lui Diego Simeone trebuie să întoarcă scorul din tur, când au fost învinși cu 0-1, De Bruyne reușind singurul gol al partidei.

Liverpool - Benfica 3-3

Minutul 90+5: Final! Liverpool - Benfica 3-3.

Minutul 82: GOL Benfica! Darwin Nunez îl învinge pe Alisson și reușește egalarea. Fanii portughezi din tribune jubilează, dar Benfica mai are nevoie de două goluri pentru a trimite meciul în prelungiri.

Minutul 73: GOL Benfica! Ucraineanul Roman Yaremchuk, introdus la pauză, înscrie după ce pleacă de la limita offside-ului, iar golul este validat după intervenția VAR.

Minutul 65: GOL Liverpool! Roberto Firmino face dubla în 10 minute, după o centrare din lovitură liberă a lui Tsimikas.

Minutul 55: GOL Liverpool! Jucătorii celor de la Benfica resping reșit în două rânduri, iar Firmino înscrie după o pasă a lui Jota.

Minutul 46: Începe repriza secundă!

Minutul 45+3: Pauză! Liverpool - Benfica 1-1. Echipa lui Jurgen Klopp e la o repriză de semifinale. Iată statisticile primei reprize:

Minutul 32: GOL Benfica! Goncalo Ramos scapă singur cu Alisson și înscrie. Reușita este validată după consultarea VAR.

Minutul 23: Gol anulat Benfica! Darwin Nunez trimite în plasă cu un lob, dar reușita este anulată corect pentru ofsaid.

Minutul 21: GOL Liverpool! Konate înscrie cu capul după un corner. Fundașul a punctat asemănător și în meciul tur.

Minutul 13: Ocazie Benfica! Everton trimite un șut periculos din afara careului, iar mingea trece puțin pe lângă poarta lui Alisson.

• Liverpool: Alisson - Gomez, Konate, Matip, Tsimikas - Keita, Milner, Henderson - Jota, Firmino, Luis Diaz
  • Rezerve: Kelleher, Fabinho, Van Dijk, Thiago Alcantara, Mane, Salah, Oxlade-Chamberlain, Jones, Robertson, Origi, Alexander-Arnold, Elliott
  • Benfica: Vlachodimos - Gilberto, Otamendi, Vertonghen, Grimaldo - Weigl, Taarabt - Everton, Goncalo Ramos, Goncalves - Nunez
  • Rezerve: Leite, Meite, Seferovic, Yaremchuk, Joao Mario, Lazario, Radonjic, Gil Dias, Andre Almeida, Paulo Bernardo, Alvaro, Morato

Liverpool pornește cu un avantaj liniștitor returul, 3-1. În prima manșă, Konate, Mane și Diaz i-au asigurat lui Jurgen Klopp un prim pas pentru accederea în semifinalele Champions League.

În penultima fază a competiției, Real Madrid va juca cu învingătoarea dintre Aletico Madrid și Manchester City, în timp ce Villarreal o va întâlni pe cea care se va impune dintre Liverpool și Benfica.

Pe 12 aprilie, LIVE TEXT pe www.sport.ro, Real Madrid și Villareal și-au adjudecat locurile pentru semifinalele UEFA Champions League. Cele două echipe din Spania își așteaptă adversare din duelurile Atletico Madrid - Manchester City și Liverpool - Benfica, de la 22:00, LIVE TEXT pe www.sport.ro