MM Stoica nu s-a putut abține, după ce l-a văzut pe Istvan Kovacs în Newcastle - PSG

Mihai Stoica Newcastle Newcastle - PSG PSG Liga Campionilor
Data publicarii: Joi 05 Octombrie 2023, 08:43
Data actualizarii: Joi 05 Octombrie 2023, 08:43

Newcastle a obținut prima victorie din acest sezon de UEFA Champions League, scor 4-1 cu PSG.

Prima repriză a meciului a fost dictată de mai multe faze controversate. Atât jucători ai lui PSG, cât și suporteri ai clubului francez și-au îndreptat furia spre arbitrajul lui Istvan Kovacs. Centralul român nu a scăpat de ironii nici din partea lui Mihai Stoica.

Managerul general de la FCSB, în paralel și analist TV, s-a uitat la meciul dintre Newcastle și PSG și s-a legat de titularizarea tânărului Warren Zaire-Emery (17 ani) pentru a-l ”înțepa” pe centralul român Istvan Kovacs, care a condus partida-vedetă a serii de pe St. James Park.

MM Stoica: ”Să vedem ce scrie K în raport”

Nu este prima dată când Mihai Stoica lansează ”înțepături” către arbitrul român pe pagina personală de Facebook.

„PSG l-a băgat pe Zaire-Emery ca să respecte criteriul U 21. Newcastle ignoră regula. Să vedem ce scrie K în raport”, a scris MM Stoica, pe pagina de Facebook.

PSG are o victorie și o înfrângere în Grupa F din UEFA Champions League și a rămas în continuare pe locul doi, profitând de rezultatul de egalitate dintre Borussia Dortmund și AC Milan (0-0).

Lider este Newcastle, cu patru puncte, iar AC Milan (două puncte) și Borussia Dortmund (un punct) completează ”grupa morții” din Liga Campionilor. În următoarea rundă, Dortmund se va deplasa pe terenul lui Newcastle, urmând ca Milanul să întâlnească PSG-ul la Paris.

Newcastle - PSG 3-1

Miguel Amiron a deschis scorul în minutul 17. Tot în prima parte a meciului, Dan Burn a dus scorul la 2-0 (minutul 39) și a conferit deja un avantaj proeminent pentru Newcastle în al doilea meci al acestui sezon din UCL.

În repriza secundă, Sean Longstaff (minutul 50) a mărit avantajul pentru clubul din Premier League, iar Lucas Hernandez a redus din diferență în minutul 56, din assist-ul provenit de la Warren Zaire-Emery.

Schar a închis meciul la 4-1 în favoarea gazdelor, în minutul 90+1

Tabela de marcaj a rămas nemodificată până la fluierul de final al lui Istvan Kovacs, iar Newcastle a câștigat trei puncte importante în grupele Ligii Campionilor.