”Naufragiul lui PSG”. Ce scrie L'Equipe după ce campioana Franței a fost 'sparring partner' pentru Newcastle

Newcastle - PSG Newcastle PSG Liga Campionilor Kylian Mbappe
Data publicarii: Joi 05 Octombrie 2023, 08:27
Data actualizarii: Joi 05 Octombrie 2023, 08:27

Newcastle a obținut prima victorie din acest sezon de UEFA Champions League, scor 4-1 cu PSG.

Chiar dacă, teoretic, parizienii au mai multă experiență la nvielul celei mai importante competiții din fotbalul european, Newcastle s-a distrat cu echipa lui Luis Enrique. ”Coțofenele” au intrat la pauză cu un avantaj de 2-0 și au luat jocul în serios și în partea secundă, reușind să marcheze chiar la cinci minute după reluarea jocului, în minutul 50.

Critici dure pentru PSG în presa din Franța

Lucas Hernandez a redus din diferență în minutul 56 și a reaprins speranțele în tabăra campioanei Franței, dar PSG nu a mai reușit să întoarcă rezultatul. Tot Newcastle a închis tabela, cu un gol marcat în minutul 90+1.

După meciul condus de la centru de Istvan Kovacs, starurile de la Paris au fost aspru criticate de jurnaliștii francezi. L'Equipe nu a avut milă de jucătorii lui Luis Enrique, mai ales că pretențiile au fost mereu ridicate în tabăra echipei de pe Parc des Princes.

”Majoritatea observatorilor au prezentat această întâlnire cu Newcastle ca un adevărat test pentru PSG-ul lui Luis Enrique. Nu au greșit. Verdictul: un eșec. Clubul din capitală a intrat la apă pe malul râului Tyne, copleșit pe toate planurile de un adversar superior”, au scris, printre altele, jurnaliștii francezi de la prestigioasă publicație L'Equipe.

PSG are o victorie și o înfrângere în Grupa F din UEFA Champions League și a rămas în continuare pe locul doi, profitând de rezultatul de egalitate dintre Borussia Dortmund și AC Milan (0-0).

Lider este Newcastle, cu patru puncte, iar AC Milan (două puncte) și Borussia Dortmund (un punct) completează ”grupa morții” din Liga Campionilor. În următoarea rundă, Dortmund se va deplasa pe terenul lui Newcastle, urmând ca Milanul să întâlnească PSG-ul la Paris.