Ce a scris presa din Franța despre Istvan Kovacs, după Newcastle - PSG

Istvan Kovacs Liga Campionilor Newcastle - PSG Grupe
Data publicarii: Joi 05 Octombrie 2023, 00:00
Data actualizarii: Joi 05 Octombrie 2023, 16:36

Cele două echipe s-au înfruntat în a doua rundă din grupele Ligii Campionilor, scor 4-1.

Newcastle a primit vizita celor de la Paris Saint-Germain pe "St. James Park". Conform portalului FlashScore, pe stadion au fost prezenți 52.000 de spectatori la meciul din Liga Campionilor.

Prima repriză a meciului a fost dictată de mai multe faze controversate. Atât jucători ai lui PSG, cât și suporteri ai clubului francez și-au îndreptat furia spre arbitrajul lui Istvan Kovacs.

RMC Sport a scris despre faza din prima parte a meciului, când VAR-ul a intervenit și a validat reușita lui Dan Burn din minutul 39

„După o acțiune confuză, Dan Burn și-a arătat puterea de a-i permite lui Newcastle să conducă cu 2-0 în această miercuri împotriva lui PSG, în faza grupelor din Liga Campionilor.

La o lovitură liberă executată de Kieran Trippier, Jamaal Lascelles a urcat mai sus decât toată lumea, atingând mingea cu mâna în urma unei pase. Bruno Guimaraes l-a forțat apoi pe Donnarumma să producă o intercepție frumoasă dintr-un unghi strâns, înainte de a centra spre Burn. Fundașul englez și-a arătat clasa câștigând duelul cu Milan Skriniar și marcând cu o lovitură de cap furioasă.

După câteva minute de ezitare, golul a fos validt de arbitrajul video. O greșeală a lui Lascelles, care a atins mingea cu mâna, a fost suspectată, dar arbitrul român Istvan Kovacs a decis să nu o sancționeze. Ca o reamintire, hențurile ofensive nu mai sunt fluierate sistematic”, au scris jurnaliștii de la RMC Sport.

Și L'Equipe a scris despre faza controversată din minutul 39, contestând deciziile luate de Istvan Kovacs din timpul primelor 45 de minue din Newcastle - PSG: „Un henț comis de Lascelles a fost suspectat în punctul culminant al acțiunii, dar nu a fost luat în considerare de domnul Kovacs. Și nici Guimaraes nu a fost în ofsaid, care a fost acoperit de Marquinhos!”.

Newcastle - PSG 4-1

Miguel Amiron a deschis scorul în minutul 17. Tot în prima parte a meciului, Dan Burn a dus scorul la 2-0 (minutul 39) și a conferit deja un avantaj proeminent pentru Newcastle în al doilea meci al acestui sezon din UCL.

În repriza secundă, Sean Longstaff (minutul 50) a mărit avantajul pentru clubul din Premier League, iar Lucas Hernandez a redus din diferență în minutul 56, din assist-ul provenit de la Warren Zaire-Emery.

• Schar a închis meciul la 4-1 în favoarea gazdelor, în minutul 90+1

Tabela de marcaj a rămas nemodificată până la fluierul de final al lui Istvan Kovacs, iar Newcastle a câștigat trei puncte importante în grupele Ligii Campionilor.