Helmut Duckadam, reacție dură după ce Manchester City a câștigat finala UCL

Helmut Duckadam Inter Milano Manchester City uefa champions league Liga Campionilor Duckadam
Data publicarii: Duminica 11 Iunie 2023, 22:47
Data actualizarii: Duminica 11 Iunie 2023, 22:46

„Cetățenii” s-au impus în finala UEFA Champions League de sâmbătă seară, împotriva lui Inter Milano, scor 1-0.

Manchester City a trecut de Real Madrid (1-1 / 4-0) în semifinalele competiției europene, în timp ce Inter Milano a reușit să învingă rivala din Serie A, AC Milan (2-0 / 1-0) în dublă manșă, pentru un loc în finala UCL.

Helmut Duckadam, fost câștigător al Cupei Campionilor Europeni cu Steaua București în 1986, a vorbit după finala de sâmbătă despre portarii care aleg să paseze fundașilor, în loc să degajeze.

Eroul de la Sevilla a remarcat și faptul că i-a plăcut mult jocul prestat de elevii lui Simone Inzaghi. Inter a avut câteva ocazii sclipitoare pe final, însă norocul nu a fost de partea „nerazzurrilor” în finala UCL.

„Ambii au avut intervenții bune. Eu nu sunt fan (n.r al portarilor care joacă mingea cu fundașii) Se știe foarte bine. Și eu jucam cu fundașii, dar nu exageram. Sunt antrenori care cer asta.

Tocmai la pressing dacă ne uităm, de multe ori întârzie să paseze la fundașul lateral, după care pasează și acesta degajează. De ce îi mai dai mingea când poți tu să degajezi? Au avut ambii portari evoluții bune. Un portar bun are și noroc.

Mie mi-a plăcut foarte mult Inter. Îmi pare rău că nu au ajuns în prelungiri”, a spus Helmut Duckadam, potrivit DigiSport.

Manchester City - Inter Milano 1-0

Manchester City l-a pierdut pe Kevin De Bruyne în startul partidei (36') de la Istanbul. Pep Guardiola a fost nevoit, așadar, să-l înlocuiască cu Phil Foden, care sclipit restul meciului.

Inter Milano a arătat o formă bună în prima repriză, însă jocul instaurat de Simone Inzaghi s-a stins în partea secundă, când „cetățenii” au și marcat golul victoriei.

Rodri a țâșnit în minutul 68 după o minge care a traversat careul „nerazzurrilor” și a marcat un supergol. Fotbalistul a trimis cu mult efect, iar Onana nu a avut nicio șansă să respingă balonul.

Pe final, Inter Milano a avut câteva ocazii gigantice, însă scorul a rămas de partea formației dirijate de Pep Guardiola care a câștiga al doilea trofeu UEFA Champions League din cariera sa de antrenor.