Gasca nebuna a lui Wenger, atinsa de farmecul vietii! :) Arsenal, egalata de Anderlecht dupa ce a condus cu 3-0: VIDEO

Liga Campionilor Anderlecht Arsenal Arsene Wenger Liga Campionilor
Data publicarii: Miercuri 05 Noiembrie 2014, 07:57
Data actualizarii: Miercuri 05 Noiembrie 2014, 08:09

Meci SF in grupele Ligii Campionilor, intre Arsenal si Anderlecht. Englezii au condus cu 3-0 in minutul 58, insa finalul a fost unul de-a dreptul incredibil!

Arsenalul lui Wenger a mai facut o nebunie! De data asta una care i-a facut pe fanii de pe Emirates sa plece suparati de pe stadion.

Englezii au asistat la socul serii de marti in Liga Campionilor, dupa ce Arsenal a remizat cu Anderlecht, scor 3-3, intr-un meci in care formatia din Premier League a condus cu 3-0.

Arteta si Alexis Sanchez au dus-o pe Arsenal la o diferenta confortabila inca din minutul 29, pentru ca pustiul Oxlade-Chamberlain sa profite de o mare eroare a defensivei belgiene in minutul 58 si sa duca scorul la un 3-0 sec. Acolo, insa, s-a produs un declick in echipa lui Arsene Wenger, care a avut parte de 30 de minute de cosmar.

Belgienii au pornit in cursa de revenire in minutul 60 al partidei, iar cel care a dat tonul a fost Anthony Vanden Borre. Fundasul a marcat in minutul 61, pentru ca 12 minute mai tarziu sa transforme un penalty. Anderlecht a declasat insa nebunia in minutul 90, atunci cand pustiul Mitrovic a reusit sa egaleze si sa duca un punct la Brusseles.

Arsenal rateaza, astfel, sansa de a obtine inca de pe acum calificarea in primavara europeana a Ligii Campionilor si trebuie sa se gandeasca la meciurile cu Borussia si Galatasaray.

De cealalta parte, Anderlecht a bifat primul meci dupa 13 consecutive in care obtine un punct in Anglia si si-a luat intr-o oarecare masura revansa pentru partida tur disputata cu Arsenal.

VEZI REZUMATUL VIDEO AL PARTIDEI AICI

Cum au aratat echipele

Arsenal: Szczesny - Chambers, Mertesackerr, Monreal, Gibbs - Arteta (62 Flamini), Ramsey - Oxlade-Chamberlain (81 Rosicky), Sanchez, Cazorla - Welbeck (82 Podolski);
Antrenor: Arsene Wenger

Anderlecht: Proto - Vanden Borre, Mbemba Mangulu (54 Dendoncker), Deschacht, Acheampong - Kljestan, Tielemans - Najar, Praet, Conte (45 Kawaya) - Cyriac (62 Mitrovic);
Antrenor: Besnik Hasi

In celalalt meci al grupei, Borussia Dortmund a castigat cu 4-1 meciul cu turcii de la Galatasaray, gratie reusitelor lui Reus, Sokratis, Immobile si Kaya (autogol).

Dortmund este deja calificata in primavara Ligii Campionilor, avand 4 victorii din tot atatea posibile.