Atletico Madrid - Borussia Dortmund 2-1! Echipa lui Moldovan a învins și e favorită la calificarea în semifinale. Nemții puteau egala la ultima fază

Atletico Madrid Borussia Dortmund Champions League Liga Campionilor
Data publicarii: Miercuri 10 Aprilie 2024, 23:50
Data actualizarii: Joi 11 Aprilie 2024, 00:05

Atletico Madrid a dispus de formaţia germană Borussia Dortmund, scor 2-1, în prima manșă a sferturilor de finală ale UEFA Champions League.

Atletico - Borussia 2-1

Pe Metropolitano, la Madrid, gazdele au deschis scorul în minutul 4, când a înscris Rodrigo De Paul, iar elevii lui Simeone au dominat prima repriză, reuşind să majoreze rezultatul de pe tabelă în minutul 32, prin Samuel Lino, din pasa lui Griezmann.

Borussia a redus din diferenţă în minutul 81, cu golul lui Sebastien Haller, intrat pe teren în minutul 60, iar până la final nici una dintre cele două formaţii nu a mai înscris, deşi Brandt a lovit bara în minutul 90+6, irosind ocazia egalării la ultima fază a meciului. Atletico Madrid s-a impus cu 2-1, într-o partidă care a consemnat şi meciul cu numărul 500 disputat de Mats Hummels în tricoul Borussiei Dortmund.

Returul celor două partide se joacă marţi, 16 aprilie, la Barcelona şi Dortmund.

FINAL

Min. 90+6: Ocazie uriașă pentru Borussia! Julian Brandt este găsit excelent în zona punctului cu var şi trimite periculos cu capul, însă mingea se oprește în bara transversală.

Min. 81: GOOOL Borussia! După un atac de manual, mingea ajunge la Sebastien Haller și a rămâne norocos la acesta. Vârful de 29 de ani pivotează, se întoarce cu fața spre poartă și trage în forță, învingându-l pe Oblak.

Min. 46: Start în repriza secundă!

PAUZĂ

Min. 43: Ocazie importantă pentru Borussia! Maatsen încearcă să-și răscumpere greșeala de la primul gol cu un șut în forță din afara careului, însă Oblak reține fără probleme.

Min. 33: GOOOL Atletico Madrid! Antoine Griezmann l-a angajat excelet pe Samuel Lino, care a trimis mingea calm pe jos în colțul din dreapta al porții.

Min. 17: Ocazie pentru Atletico Madrid! Antoine Griezmann își încearcă norocul cu un șut în forță din marginea careului de 16 metri, însă mingea e deviată în corner de oaspeți.

Min. 4: GOOOL Atletico Madrid! Maatsen trimite greșit o pasă, până la Rodrigo de Paul, care nu-l iartă pe Kobel.

Min. 2: Ocazie pentru Atletico Madrid! Gazdele pleacă pe contraatac, Griezman trimite o pasă lungă până la Morata, schimbând banda, însă acesta așteaptă prea mult după ce intră în careu și este blocat.

Min. 1: A început partida!

Atletico Madrid - Borussia Dortmund, echipele de start

Atletico Madrid: Oblak - Witsel, Gimenez, Azpilicueta - Molina, Maroc Llorente, Koke, De Paul, Lino - Morata, Griezmann; Rezerve: Barrios, Correa, El Jebari, Gabriel Paulista, Gomis, Mandava, Moldovan, Niguez, Riquelme, Savic, Vermeeren; Antrenor: Diego Simeone.

Borussia Dortmund: Kobel - Maatsen, Schlotterbeck, Hummels, Ryerson - Emre Can, Sabitzer - Adeyemi, Nmecha, Sancho - Fullkrug; Rezerve: Brandt, Bynoe-Gittens, Duranville, Haller, Lotka, Meyer, Moukoko, Ozcan, Reus, Sule, Wolf; Antrenor: Edin Terzic.

În primele meciuri din faza sferturilor de finală, Real Madrid a remizat cu Manchester City, scor 3-3, iar Arsenal a încheiat la egalitate cu Bayern Munchen, scor 2-2.

Atletico Madrid - Borussia Dortmund, LIVE TEXT, pe Sport.ro

Se anunță o partidă incendiară pe Civitas Metropolitano, cu două echipe care vor să ajungă cu orice preț în ”careul de ași”.

Atletico Madrid s-a calificat în sferturile de finală după ce a câștigat ”dubla” cu Inter Milano. Italienii s-au impus în prima manșă a duelului cu scorul de 1-0, însă formația pregătită de Diego Simeone a făcut remontada acasă și s-a impus cu scorul de 2-1 (3-2 d.l.d.).

În ceea ce o privește pe Borussia Dortmund, nemții au ajuns în ”sferturi” după ce au reușit să treacă de PSV. În tur, elevii lui Edin Terzic au obținut doar un rezultat de egalitate, dar pe Signal Iduna Park, susținuți de ”Zidul Galben”, s-au impus fără probleme cu 2-0.

Ultima oară, cele două formații s-au întâlnit tot în Champions League, în 2018, în faza grupelor. Atunci, Borussia Dortmund o învingea cu 4-0 pe Atletico Madrid, însă spaniolii se impuneau în retur cu 2-0.

Echipele probabile la Atletico Madrid – Borussia Dortmund

Atletico Madrid: Oblak - Llorente, Azpilicueta, Gimenez, Vitsel, Molina - De Paul, Koke, Marcos Llorente - Morata, Griezmann

Borussia Dortmund: Kobel - Meunier, Hummels, Schlotterbeck, Maatsen - Dahoud, Witsel - Sancho, Brandt, Adeyemi - Fulkrug