UEFA Champions League | PSG - FC Barcelona 2-3. Parizienii, răpuși pe teren propriu. Catalanii au prima șansă la calificarea în semifinale

PSG fc barcelona Luis Enrique sferturile Champions League xavi Liga Campionilor
Data publicarii: Miercuri 10 Aprilie 2024, 23:47
Data actualizarii: Joi 11 Aprilie 2024, 00:09

PSG - Barcelona s-a încheiat 2-3, în turul sferturilor de finală a UEFA Champions League.

PSG - Barcelona 2-3

Minutul 90+4: Final de meci!

Minutul 90+2: Ousmane Dembele trimite o pasă lobată în careu, dar Marc-Andre ter Stegen iese la întâmpinare și elimină orice pericol.

Minutul 89: Cartonaș galben! Lucas Beraldo, fundașul lui PSG, primește și el un cartonaș.

Minutul 89: Cartonaș galben! Andreas Christensen și Fermin Lopez primesc câte un cartonaș de căciulă pentru proteste.

Minutul 87: Ousmane Dembele încearcă o execuție plasată, dar încercarea lui trece cu mult pe lângă poartă.

Minutul 85: Vitinha cade în careu după un contact cu Araujo. Arbitrul face semn să se continue jocul.

Minutul 82: Cartonaș galben! Anthony Taylor îl taxează pe Pau Cubarsi cu un galben bine meritat, după un fault.

Minutul 77:  GOOOOL Barcelona! Andreas Christensen primește o centrare superbă de la Ilkay Gundogan și îi execută pe francezi.

Minutul 75: Ocazie uriașă PSG! Ousmane Dembele primește o pasă superbă în interiorul careului şi trimite un şut plasat. Ce ghinion! Lovește doar bara.

Minutul 71: Ocazie uriașă PSG! Bradley Barcola a pătruns superb în careu dar a așteptat prea mult până să șuteze, permițându-i lui Ronald Araujo să intervină.

Minutul 65: Cartonaș Galben! Vitinha a testat răbdarea arbitrului Anthony Taylor și până la urmă a fost taxat.

Minutul 62: GOOOOL Barcelona! Raphinha înscrie un gol superb din voleu, din pasea noului intrat, Pedri.

Minutul 60: Schimbare Barcelona! Iese Lamine Yamal și Sergi Roberto, intră Pedri și Joao Felix

Minutul 60: Schimbare PSG! Warren Zaire-Emery îl va înlocui pe Kang-In Lee.

Minutul 58: Kang-In Lee s-a trezit în față cu un culoar imens, dar alege să centreze către Marquinhos, care nu ajunge la minge.

Minutul 55: Bradley Barcola ratează după un contra-atac spectaculos! Marc-Andre ter Stegen reușește o intervenție crucială și deviază balonul în bară. Balonul iese în afara terenului de joc şi este corner.

Minutul 54: Lamine Yamal face slalom printre jucătorii lui PSG dar Marquinhos își face bine treaba și îl oprește.

Minutul 51: GOOOOL PSG! Vitinha trimite un șut de neparat, pe lângă Ter Stegen și se alătură listei marcatorilor!

Minutul 48: GOOOOL PSG! Ousmane Dembele trimite o torpilă, după un efort briliant de echipă. Ter Stegen a rămas spectator.

Minutul 47: Vitinha a fost curajos și a încercat o execuție de zile mari, de la distanță. Balonul a ajuns în tribune.

Minutul 46: Schimbare PSG! Marco Asensio este inlocuit de către Bradley Barcola.

Minutul 45: A început repriza secundă!

Prima repriză

Minutul 45+2: Final de primă repriză pe "Parc de Princes".

Minutul 45+1: După o pase superbă a lui Raphinha, Lamine Yamal nu prinde mingea așa cum trebuie și o trimite în tribune.

Minutul 41: Joao Cancelo trimite un şut puternic de la marginea careului, dar nu prinde spațiul portii.

Minutul 37: GOOOOOL Barcelona! Raphinha profită de ieșirea neinspirată a lui Donnaruma și schimbă scorul de pe tabelă!

Minutul 37: Lamine Yamal centrează în careu dar Gianluigi Donnarumma iese în întâmpinare.

Minutul 34: Cartonaș galben! Sergi Roberto oprește un contra-atac, faultându-l pe Asensio. Jucătorul Barcelonei nu va prinde returul.

Minutul 21: Ilkay Gundogan trimite un șut puternic de la distanță care trece milimetric pe lângă bara stângă.

Minutul 20: Raphinia își încearcă norocul din interiorul careului, dar este blocat. Corner pentru Barcelona!

Minutul 19: Nuno Mendes pătrunde în careu, dar încercarea sa de a înscrie nu dă roade.

Minutul 1: S-a auzit fluierul de start a lui Anthony Taylor, a început duelul pe stadionul "Parc de Princes"!

Echipele de start

PSG: Donnarumma, Marquinhos, Lucas Hernandez, Beraldo, Nuno Mendes, Lee, Vitinha, Fabian Ruiz, Dembele, Mbappe, Asensio

Rezerve: Navas, Tenas, Ugarte, Ramos, Danilo, Kolo Muani, Soler, Barcola, Zaire-Emery, Skriniar, Mayulu

Antrenor: Luis Enrique

Barcelona: Ter Stegen; Kounde, Araujo, Cubarsi, Joao Cancelo, Sergi Roberto, De Jong, Gundogan, Lamine Yamal, Lewandowski, Raphinha

Rezerve: Martinez, Ferran, Pedri, Pena, Joao Felix, Christensen, Roque, Marcos Alonso, Romeu, Astralaga, Fermin, Fort

Antrenor: Xavi Hernandez

După Real Madrid - Manchester City 3-3 și Arsenal - Bayern Munchen 2-2 de marți seara, miercuri se dispută de la ora 22:00 ultimele două sferturi de finală din Champions League, meciurile tur Paris Saint-Germain - FC Barcelona și Atletico Madrid - Borussia Dortmund.

Cap de afiș este PSG - Barcelona, o înfruntare și între doi antrenori care se identifică practic cu formația catalană, Luis Enrique și, respectiv, Xavi Hernandez.

Luis Enrique și declarațiile controversate înaintea duelului cu Xavi

Întrebat, cu o zi înaintea meciului din turul sferturilor de finală ale Ligii Campionilor, dacă el sau Xavi reprezintă mai bine spiritul fotbalistic al Barcei, Luis Enrique a răspuns:

"Fără îndoială, eu. Este părerea mea. Posesia mingii, goluri, presingul, titlurile, trofeele. Eu reprezint cel mai bine Barca chiar dacă alţii gândesc altfel.

Nu-l cunosc pe Xavi ca antrenor, a fost jucătorul meu. Cunosc foarte bine clubul, dar nu ştiu dacă asta va fi un avantaj. A fost o experienţă extraordinară la nivel emoţional.

Trebuie să fiu profesionist, iubesc mult Barca, dar trebuie să mă concentrez asupra muncii mele şi a echipei care a avut încredere în mine (n.r. - PSG). Şi vreau să mă calific în turul următor".

”E o Barca puternică”

Întrebat dacă PSG este favorită în dubla manşă cu Barca, Luis Enrique a continuat:

"Unii vor crede că suntem favoriţi, alţii nu. Dar asta nu e important. Prefer să nu cred că suntem favoriţi, prefer să credeţi că mâine eu voi fi victima.

Nimeni nu poate crede că Barca e slabă, e o Barca puternică. Au o dinamică ofensivă bună.

Au jucători foarte buni, este un club cu multă experienţă, care a câştigat deja de cinci ori Liga Campionilor. Nu este uşor, dar mă simt stimulat. Sper că vom avea două meciuri frumoase".