De la agonie la extaz, Barca in finala la Roma! Chelsea 1-1 Barcelona!

Data publicarii: Miercuri 06 Mai 2009, 20:50
Data actualizarii: Joi 07 Mai 2009, 12:15

Pe stadionul unde Chelsea si Liverpool au aratat un fotbal de pe alta planeta, Barcelona a reusit o calificare dramatica in finala de la Roma unde se va bate cu Manchester!

Barcelona a oferit inca o minunatie de meci dupa derbyul de poveste cu Real Madrid!terminat 2-6. Barcelona se califica dupa 3 ani in finala dupa o noapte de Champions League in care a scris istorie! Condusa din minutul 9 si in 10 oameni dupa eliminarea injusta a lui Abidal, spiritul lui Iniesta i-a adus Dream-Teamului lui Guardiola finala de la Roma!

Megagolul lui Essien din minutul 9 nu a fost suficient pentru oamenii lui Hiddink care au  putut decide meciul in cateva ocazii bune insa Drogba si Lampard au ratat, iar Barcelona a vanat golul izbavirii tot meciul! Nici macar dupa eliminarea lui Abidal, Barcelona nu a refuzat atacul! Agonia s-a transformat in extaz in minutul 92 cand Iniesta cu un gol minunat trimite Barcelona la Roma! Chelsea cu un penalty refuzat pe final de arbitrul Tom Henning a ratat finala in cateva minute!

Marcatori:
1-0 Essien (9')
1-1 Iniesta (92'
)

Echipele de start:

Chelsea: Cech; Bosingwa, Alex, Terry, Cole; Essien, Ballack, Lampard; Malouda, Anelka , Drogba.

Barcelona: Valdes; Alves, Piqué, Touré, Abidal; Busquets, Xavi, Keita; Iniesta, Eto'o, Messi

Rezumatul poate fi urmarit doar de utilizatorii din Romania din cauza restrictiilor impuse de UEFA!

Vali Moraru despre Chelsea 1-1 Barcelona: "S-a facut dreptate?"

Vezi AICI 10 motive pentru care Chelsea merita sa ajunga in finala Champions League!