Leo Grozavu, vehement după "Eternul Derby": „Ne facem remarcați doar la chestii d-astea”

Dinamo - Steaua Eternul derby Leo Grozavu liga 2 Liga 2 Prima reacție a lui Leo Grozavu, după despărțirea de Sepsi: ”Nu m-a anunțat nimeni nimic!”
Data publicarii: Sambata 10 Septembrie 2022, 08:52
Data actualizarii: Sambata 10 Septembrie 2022, 08:50

Dinamo - Steaua, supranumit "Eternul Derby", s-a jucat pe Arena Națională vineri seară și s-a terminat 1-2.

Ghezali a deblocat tabela în minutul 41 pentru Dinamo, însă Pacionel a restabilit egalitatea trei minute mai târziu. Chipirliu (50') a înscris golul victoriei și a securizat cele trei puncte pentru CSA Steaua.

În timpul pauzei dintre cele două reprize a fost haos în tribune. Suporterii Stelei au s-au luat la bătaie cu jandarmii, care au aruncat cu gaze lacrimogene.

În momentul în care a început partea a doua a "Eternului Derby", liderul galeriei de la CSA Steaua a făcut semne în disperare către suporteri ca atacurile să înceteze.

După meci, Leo Grozavu, fost antrenor la Sepsi OSK, a vorbit despre incidentele produse în partida din eșalonul secund și a evidențiat motivul pentru care se întâmplă toate astea.

Grozavu: „Ne trebuie legi sănătoase, drastice”

„Sunt exagerate ţinând cont de faptul că Dinamo nu mai este ce-a fost Dinamo, iar Steaua...nu ştim care e Steaua (...) Din păcate, ne facem remarcaţi doar la capitolul huliganism. Mai puţin la cel care ar trebui să fie primordial, respectiv fotbalul.

Ştiţi cum se spune de fiecare dată, totul pleacă de la cap! Dacă am avea legi sănătoase, drastice, aşa cum se întâmplă în ţările civilizate, nu s-ar mai întâmpla astfel de incidente. Imediat monitorizare, cei care nu vin să vadă meciul, vin doar să facă gălăgie între ghilimele, să fie scoşi afară, marginalizaţi chiar şi în societate, pentru că ştim foarte bine că sunt ţări care adoptă legi foarte drastice pentru cei care nu sunt cum trebuie în tribune, sunt marginalizaţi şi de societate.

Copiii nu au voie să meargă la şcolile la care merge un copil normal. La muncă ai probleme, nu mai sunt primiţi pe stadioane mai mult timp. Trebuie să meargă să muncească în folosul comunităţii sau pe perioada jocului stau pe la secţiile de poliţie şi atunci, probabil, ar mai potoli asemenea reguli.”, au fost cuvintele lui Leo Grozavu, potrivit Primasport.

După victoria cu Dinamo, CSA Steaua ocupă primul loc în Liga 2, cu 13 puncte în șase etape. De partea cealaltă, formația lui Ovidiu Burcă se află pe 12, cu 6 puncte.