VIDEO Denis Drăguș, de neoprit în Belgia! Un nou gol pentru Standard Liege, care ajunge la trei victorii consecutive

denis dragus Belgia st truiden Standard Liege Stranieri
Data publicarii: Sambata 10 Septembrie 2022, 08:23
Data actualizarii: Sambata 10 Septembrie 2022, 08:23

Denis Drăguș (23 de ani), atacantul lui Standard Liege, a reușit un gol pentru echipa sa în meciul câștigat cu St. Truiden, în deplasare, scor 2-1, în runda a opta din campionatul Belgiei

Drăguș a fost titular și a reușit să deschidă scorul în minutul 26. Atacantul român s-a demarcat excelent în careul advers, a primit de la Amallah și a finalizat cu un șut de la aproximativ opt metri (VIDEO AICI).

Denis Drăguș, un nou gol pentru Standard Liege în campionatul Belgiei

Standard Liege și-a majorat avantajul cu două minute înainte de pauză, după autogolul lui Leistner, în timp ce St. Truiden a redus din handicap în minutul 63, în urma golului reușit de Bruls din penalty.

S-a terminat 2-1 pentru Standard Liege, iar echipa lui Denis Drăguș ajunge la trei victorii consecutive în campionatul Belgiei și urcă temporar pe locul 6, cu 13 puncte acumulate în primele opt etape. Lider este Antwerp, cu punctaj maxim, 21 de puncte în șapte runde.

Pentru Drăguș este deja al treilea gol marcat în acest sezon. Atacantul format la Academia Hagi a mai înscris în partidele cu Genk (1-3) și Oostende (1-0).

Denis Drăguș, pe lista preliminară a lui Edi Iordănescu

Denis Drăguș este unul dintre cei patru atacanți trecuți pe lista preliminară a stranierilor de selecționerul Edi Iordănescu pentru meciurile naționalei României din Liga Națiunilor: contra Finlandei (23 septembrie) și Bosniei (26 septembrie).

PORTARI: Florin Niță (Sparta Praga | Cehia, 19/0), Valentin Cojocaru (OH Leuven | Belgia, 0/0), Ionuț Radu (Cremonese | Italia, 0/0);

FUNDAȘI: Andrei Rațiu (Huesca | Spania, 8/0), Vlad Chiricheș (Cremonese | Italia, 75/0), Adrian Rus (Pisa | Italia, 14/0), Ionuț Nedelcearu (Palermo | Italia, 21/2), Virgil Ghiță (Cracovia | Polonia, 1/0), Bogdan Țîru (Jagiellonia | Polonia, 2/0), Alexandru Pașcanu (Ponferradina | Spania, 0/0), Cristian Ganea (Panathinaikos | Grecia, 8/0);

MIJLOCAȘI: Marius Marin (Pisa | Italia, 6/0), Răzvan Marin (Empoli | Italia, 41/2), Alexandru Cicâldău (Al-Ittihad Kalba | EAU, 25/3), Nicolae Stanciu (Wuhan Three Towns | China, 54/11), Daniel Boloca (Frosinone | Italia, 0/0), Olimpiu Moruțan (Pisa | Italia, 3/0), Marius Corbu (Puskás Akadémia | Ungaria, 0/0), Dennis Man (Parma |Italia, 14/4), Deian Sorescu (Rakow | Polonia, 7/0), Valentin Mihăilă (Parma | Italia, 10/1), Rareș Ilie (Nice | Franța, 0/0), Valentin Gheorghe (Ümraniyespor | Turcia, 0/0);

ATACANȚI: George Pușcaș (Genoa | Italia, 30/8), Erik Bicfalvi (Ural | Rusia, 7/1), Florin Tănase (Al-Jazira | EAU, 14/1), Denis Drăguș (Standard Liege | Belgia, 2/0).