„Rupe sala după antrenamente!” Jucătorul de la FCSB care l-a impresionat pe Mihai Stoica

Mihai Stoica Cristi Ganea FCSB Superliga Mihai Stoica
Data publicarii: Sambata 30 Septembrie 2023, 15:15
Data actualizarii: Sambata 30 Septembrie 2023, 15:15

Sosit la FCSB la începutul acestei luni, Cristian Ganea a debutat în tricoul „roș-albastru” la meciul din Cupă cu Bihor, scor 2-0.

Din articol

Mihai Stoica, oficialul FCSB, s-a declarat încântat de fundașul stânga, despre care susține că se antrenează suplimentar în sală pentru a revenit cât mai curând la forma cea mai bună.

Ajuns la 31 de ani, Ganea a fost titular în meciul cu Bihor, fiind înlocuit de Ionuţ Panţîru, în minutul 78.

„Ganea e la 50% cred, să zic aşa o cifră, să mă aflu în treaba (n.r. - râde). (n.r. - când o să fie o concurenţă serioasă pentru Radunovic) Depinde de Ganea şi de cum va arată. Se antrenează foarte bine, rupe sala după ședintele de antrenamente, are un fizic cum rar mi-a fost dat să văd. N-a jucat de un an şi chiar l-am întrebat cum se simte după meciul de la Oradea”, a spus Mihai Stoica, potrivit Orangesport.

Ganea a semnat cu FCSB după ce s-a despărțit de Panathinaikos. Cotat la 600.000 de euro  de specialitate, fundașul stânga nu a primit prea multe minute în ultimele două sezoane și se află într-un stadiu de readaptare la vicecampioana României.

FC Bihor - FCSB 0-2

David Miculescu a deschis scorul în minutul 26, după ce a reușit să șuteze din întoarcere de lângă patru jucători ai Bihorului. În repriza secundă, Siyabonga Ngezana s-a înălțat deasupra defensivei adverse și a majorat diferența în minutul 69.

Roș-albaștrii încep, astfel, cu dreptul campania din Cupa României. Pentru echipa pregătită de Elias Charalambous urmează meciul cu 'U' Cluj din campionat (luni, 2 octombrie, ora 21:00).

Echipele de start

FC Bihor: Pînzariu - Paublusztig, Sg. Jurj, Ioviță, Sorian, Farcaș, Gunie, Ban, Bactăr, Jurj, Vasile

FCSB: Vlad - Crețu, Ngezana, Haruț, Ganea - Djokovic, Lixandru, Gogescu - Radaslavescu, Miculescu, Oct. Popescu