„Nu poate!” Jucătorul de la FCSB luat la ochi de Gabi Balint după prima repriză cu CFR. Unde au greșit roș-albaștrii

Gabi Balint CFR Cluj David Miculescu Deian Sorescu FCSB Superliga Gabi Balint
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Duminica 09 Aprilie 2023, 22:10
Data actualizarii: Duminica 09 Aprilie 2023, 22:29

CFR Cluj - FCSB, duel în etapa cu numărul trei din playoff-ul Superligii.

CFR Cluj a controlat startul meciului cu FCSB, reușind să marcheze în minutul 19, prin Bîrligea. Oapeții au încercat să revină în joc, ratând câteva ocazii importante în finalul primei reprize. În ciuda încercărilor roș-albaștrilor, ardelenii au intrat în avantaj la cabine după primele 45 de minute, scor 1-0.

Gabi Balint este de părere că principalul motiv pentru care FCSB nu a reușit să restabilească egalitatea este reprezentat de faptul că jucătorii lui Elias Charalambous au fost prea individualiști.

„CFR-ul, foarte agresivă. I-au luat puțin mai tare pe cei de la FCSB, ca să știe că joacă în deplasare. I-ua luat puțin tare, agresiv. Jocul vertical tot timpul, în față.

FCSB-ul m-a dezamîgint, pentru că a încercat prea mult idividual, întârzie prea mult. Când dau drumul la minge repede, încearcă să facă contraatacuri rapide, când încep și o întorc și Coman și Olaru... se pierde.

Plus că Sorescu sunt ferm convins că nu este fundaș dreapta. Nu poate acolo, nu se așează bine în teren. Miculescu nu a fost inspirație, cum credeam. Probabil va fi și schimbat la pauză. Ar trebui să riște și să-i trimită pe teren pe Cordea și Omrani, pentru că altfel iei bătaie”, a spus Gabi Balint la pauza meciului dintre FCSB și CFR Cluj, la Digisport.

CFR 1907 Cluj - FCSB, duminică, 9 aprilie - ora 21.00

Ardelenii sunt neînvinşi în ultimele patru meciuri disputate în campionat pe teren propriu, interval în care au reuşit trei succese şi o remiză.

5 martie 2023, UTA - FCSB 3-1: a fost singura partidă pierdută de roş-albaştri în precedentele nouă deplasări din Superliga României, în rest au opt victorii, dintre care șase la limită.

CFR şi FCSB s-au mai întâlnit de 68 de ori în principala competiţie internă, de 19 ori s-au impus clujenii, de 25 de ori au câştigat roş-albaştrii bucureşteni, iar alte 24 de partide s-au terminat la egalitate.