„Multă lume nu vede asta!” Reacția lui Andrei Burcă după ce CFR Cluj a obținut prima victorie din play-off

andrei burca CFR Cluj Sepsi Sf Gheorghe Superliga
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Duminica 16 Aprilie 2023, 10:12
Data actualizarii: Duminica 16 Aprilie 2023, 10:16

CFR Cluj s-a impus în meciul de pe teren propriu cu Sepsi Sf. Gheorghe, scor 2-1 din etapa a patra a play-off-ului Superligii României.

Ardelenii au obținut astfel prima victorie din play-off, după trei remize consecutive și s-au apropiat la un punct de Farul, care urmează să joace în deplasare cu FCSB. Scorul a fost însă deschis de Sepsi, în prima repriză, la prima ocazie pe care covăsnenii au avut-o la poarta lui Scuffet, prin Dumitrescu.

Bîrligea a reușit să restabilească egalitatea înainte de pauză, iar Ciprian Deac a adus victoria echipei sale, cu un gol marcat la scurt timp după startul reprizei secunde. Andrei Burcă a vorbit despre victoria obținută, mulțumit de rezultat, însă s-a arătat îngrijorat de golul încasat la singurul șut pe poartă.

Andrei Burcă, despre schimbările de la CFR Cluj

Totodată, întrebat despre situația de la echipă și jocul mai puțin bun făcut în ultimele etape, fundașul a ținut să precizeze că, deși nu se observă, sistemul de joc a fost schimbat de Dan Petrescu, ardelenii riscând mai mult în timpul partidelor, spre deosebire de cum se întâmpla în sezoanele precedente.

„În play-off, reușisem doar trei puncte și vorbeam cu băieții că cea mai mare bucurie pentru mine ar fi să câștigăm, să facem un meci bun, să ne apropiem de Farul, pentru că e important să câștigăm un nou titlu.

E presiune mare, problema e că au avut un șut pe poartă și ne-au dat gol. Asta e trist, nu știu să explic. Avem atâtea ocazii, nu am marcat, apoi ne chinuim să întoarcem rezultatul. Asta înseamnă că suntem o familie, un grup unit și nu contează cine stă în fața noastră, cât suntem bine, ne salvăm unul pe altul și putem face meciuri bune și putem câștiga orice partidă.

S-a schimbat sistemul, multă lume nu vede asta, jucăm mai riscant, marcăm mai multe goluri. Ce putem face când FCSB a avut un șut pe poartă, a avut Coman acea lovitură senzațională. Acum, nu au ajuns la poartă, dominam partida și vine acea pasă în spate și luăm gol.

Trebuie să analizăm, să fim mai atenți. După ce am condus, nu au mai ajuns la poartă. Puteam să închidem meciul, să facem 3-1, dar ne place să trăim periculos. Importante sunt cele trei puncte.

FCSB își va juca ultima șansă, pentru că noi ne-am îndepărtat de ei. Presiunea este pe ambele echipe. Noi suntem la mâna noastră, trebuie să fim concentrați, pentru că ne așteaptă un meci dificil contra liderului”, a declarat Andrei Burcă la finalul meciului cu Sepsi Sf. Gheorghe.

CFR Cluj s-a apropiat la un punct de liderul Farul Constanța, care joacă în deplasare cu FCSB. Ardelenii au 38 de puncte, cu patru mai mult decât roș-albaștri. În următoarea etapă, echipa lui Dan Petrescu se duelează în deplasare cu Farul.