CFR Cluj - Sepsi 2-1 | Campioana obține prima victorie din play-off și pune presiune pe Farul Constanța

CFR Cluj - Sepsi CFR Cluj Dan Petrescu sepsi Superliga
Data publicarii: Sambata 15 Aprilie 2023, 20:59
Data actualizarii: Sambata 15 Aprilie 2023, 20:59

CFR Cluj s-a impus cu scorul de 2-1 în meciul cu Sepsi OSK, obținând prima victorie în play-off după trei rezultate de egalitate.

CFR Cluj - Sepsi 2-1

Final de meci! În urma acestui rezultat, CFR Cluj se apropie la un punct de liderul Farul Constanța, care joacă luni (17 aprilie), cu FCSB.

Minutul 84 - Ocazie pentru CFR Cluj! Janga trimite careu, Petrila urmărește mingea, însă nu reușește să ajungă pentru a finaliza.

Minutul 62 - Eliminare la Sepsi! Ninaj este eliminat, după ce Iulian Călin îi arată al doilea cartonaș galben.

Minutul 53 - GOOOL CFR Cluj! Burcă recuperează mingea aproape de jumătatea terenului, îi trimite lui Janga, care îi pasează lui Deac, iar acesta marchează.

A început repriza secundă!

Final de primă repriză!

Minutul 44 - GOOOL CFR! Krasniqi centrează de pe partea stângă în careu, iar Bîrligea trimite cu capul, Niczuly încearcă să respingă, dar nu reușește.

Minutul 31 - Ocazie pentru CFR Cluj! Manea centrează de pe partea dreaptă, Bîrligea trimite cu capul, dar mingea se oprește în bara transversală.

Minutul 28 - GOOOL Sepsi! Dumitrescu îi pasează în careu lui Cosmin Matei, acesta centrează în careu, iar același Dumitrescu apare în centrul careului și marchează cu capul.

Minutul 20 - Ocazie pentru CFR Cluj! Ocazie Krasniqi lasă mingea în careu pentru Braun, care șutează puternic, dar Niczuly are o paradă spectaculoasă.

Minutul 4 - Ocazie pentru CFR Cluj! Deac trimite cu stângul din afara careului, dar mingea trece peste poarta adversarilor.

A început partida!

CFR Cluj - Sepsi: echipele de start

CFR Cluj: Scuffet - C. Manea, Yuri, Burcă, Braun - C. Deac, Muhar, Cvek, Krasniqi - Janga, Bîrligea

Antrenor: Dan Petrescu

Sepsi OSK: Niczuly - Ninag, Bălașa, Tamas, A. Dumitrescu - Aganovic, J. Rodriguez, Papa, C. Matei - Ștefănescu, Safranko

Antrenor: Cristiano Bergodi

După trei rezultate de egalitate la rând în play-off, CFR Cluj este pe locul doi, cu 35 de puncte, la patru puncte de liderul Farul Constanța.

CFR Cluj - Sepsi, ora 19:00, LIVE TEXT

Echipa lui Dan Petrescu este obligată să câștige în această etapă, în care poate profita de faptul că Farul și FCSB, principalele contracandidate la titlu, se întâlnesc în meciul direct.

De partea cealaltă, Sepsi a obținut prima victorie în play-off în etapa trecută, scor 2-0 cu Rapid, dar este tot pe ultimul loc, cu 24 de puncte, la patru distanță de giuleșteni, care ocupă locul cinci.

Cele două echipe s-au mai întâlnit de 16 ori în principala competiţie internă, de 12 ori s-au impus clujenii, un joc a fost câştigat de covăsneni, iar alte trei partide s-au terminat la egalitate.

Dan Petrescu: "Banca este foarte săracă"

La conferința de presă susținută înaintea meciului, Dan Petrescu s-a declarat nemulțumit de problemele de lot cu care se confruntă.

"Sunt îngrijorat de subţirimea lotului, s-a accidentat şi Maglica. Banca este foarte săracă. Mi se reproşează multe lucruri. O să le răspund la unii oameni care întreabă de ce intră unul şi nu altul. Cine să intre? Eu? Ăia sunt jucătorii pe care îi avem în lot. În timpul sezonului au plecat 10 jucători importanţi.

Nu că a vrut Dan Petrescu sau i-am dat eu afară. Ze-ce jucători de valoare au plecat. Ori au fugit, ori au trebuit să fie vânduţi. De aia sunt şi punctele care sunt pentru că în cinci ani nu mi s-a întâmplat asta. Nu mai avem acelaşi lot”, a spus Petrescu.