"E șocant!" Mihai Stoichiță n-a înțeles nimic din jocul rapidiștilor în meciul cu Sepsi

MIhai Stoichita Rapid Sepsi Sf Gheorghe Fotbal intern Mihai Stoichiță
Data publicarii: Marti 16 Aprilie 2024, 13:00
Data actualizarii: Marti 16 Aprilie 2024, 13:04

Mihai Stoichiță (69 de ani), directorul tehnic al Federației Române de Fotbal, siderat de evoluția Rapidului în meciul cu Sepsi OSK.

Din articol

Deși n-a spus-o direct, oficialul FRF a lăsat de înțeles că jucătorii "l-au lucrat" pe antrenorul italian.

"Nu (n.r. dacă se așteaptă să plece Bergodi), am văzut niște declarații cum că nu este antrenor de campionat, dar eu îmi pun o întrebare, jucătorii sunt de campionat? E singura mea întrebare.

Nu sunt răutăcios, dar în momentele astea, mai ales când antrenorul e sub mare presiune, faci mult mai mult tu, ca actor principal, pentru club și pentru antrenorul tău. Nu pot eu să hotărăsc ce calitate au acești jucători.

E șocant, trebuie să-i trezească la realitate. Nu-i victimă sigură cu FCSB, va fi dorință de revanșă, FCSB și-a îndeplinit obiectivul, va fi motivată datorită derby-ului, care este de tradiție, dar va fi un meci frumos. Din păcate, sunt situații în viață în care trăiești și cu demisia în spate, trebuie să te întărești. Și eu am avut momente de genul ăsta, și de glorie, și de penibilitate", a spus Mihai Stoichiță la finalul meciului Rapid - Sepsi.

Rapid - Sepsi, 0-1

Rapid s-a impiedicat, luni seară, pe teren propriu, scor 0-1, în fața lui Sepsi OSK și a ajuns la patru înfrângeri consecutive în play-off.

Singurul gol al partidei a fost marcat de Gabriel Debeljuh în minutele de prelungire ale partidei: 90+5'.

Suporterii Rapidului au cerut în finalul meciului demisia antrenorului Cristiano Bergodi.

Sepsi OSK a obţinut prima sa victorie în play-off, după un eşec şi două egaluri. Rapid a pierdut toate cele patru partide jucate în play-off.

Ambele meciuri directe din sezonul regulat s-au încheiat cu acelaşi scor, 0-0.