VIDEO „Am crezut că s-a terminat meciul la 2-1!” Leo Strizu a vorbit despre înfrângerea dramatică în fața Farului

Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Luni 30 Ianuarie 2023, 08:19
Data actualizarii: Luni 30 Ianuarie 2023, 09:37

FCSB a pierdut meciul cu Farul din etapa cu numărul 23 a Superligii României, scor 2-3.

Roș-albaștrii au încasat două goluri într-un singur minut, în prelungirile partidei de pe Arena Națională, astfel că au pierdut primul meci al anului, dar și șansa de a se apropia de Farul în clasament. Cordea și Compagno au fost marcatorii FCSB-ului în duelul dramatic.

Leo Strizu, antrenorul principal de la FCSB, a vorbit la conferința de presă de la finalul partidei, analizând înfrângerea suferită. Strizu a spus că echipa sa s-a mulțumit cu avantajul avut la 2-1, astfel că a cedat teren în fața constănțenilor.

Concluziile lui Leo Strizu după meciul cu Farul Constanța

Totodată, oficialul vicecampioanei României l-a lăudat pe Denis Alibec, marcatorul golului egalizator, care a reușit o execuție superbă din lovitură liberă.

„Cred că şi-au dorit mult mai mult decât noi, au fost mai clari în faţa porţii. Cu toate că şi noi am avut ocazii foarte mari. Din nefericire, cei care au terminat victorioşi au fost cei de la Farul. Trebuie să uităm acest meci cât mai repede.

Efectiv nu mai aveam niciun fel de sentiment. Mă repet, mult mai clari au fost jucătorii Farului decât jucătorii noştri. Am jucat, am avut ocazii. În fotbal dacă nu înscrii, e greu. E un joc până la urmă. Nu e o atmosferă foarte bună, toată lumea e supărată. Nu avem ce să facem. Trebuie să ne mobilizăm şi să încercăm să spălăm această ruşine.

Nu pot să spun că i-a ajutat pe Farul (n.r. arbitrul), dar poate au fost unele decizii în care, la o fază, a fost fault pentru noi. Iar apoi a fost lovitura liberă pentru Farul. În momentul de faţă, nu putem să aruncăm vina pe arbitraj. Cred că am crezut prea mult în victorie la 2-1. Ne-a demoralizat şi golul 3, cel care a fost anulat. Am crezut că s-a terminat meciul la 2-1. Din nefericire, meciul s-a terminat cu totul altul.

Alibec este un jucător bun, care poate să îţi câştige un meci. Ceea ce a făcut. Cu clasa lui, Alibec poate mai mult. Cred că va ajuta şi echipa naţională. Este un jucător care, la ora actuală, poate să joace la echipe bune şi din afară.

Nu cred că au scăzut şansele la titlu. E un sentiment urât ce s-a întâmplat, dar trebuie să gândim pozitiv, să avem încredere. Avem posturile dublate, iar jucătorii sunt de aceeaşi valoare. Avem fundaşi centrali care să acopere lipsa lui Dawa”, a declarat Leo Strizu după meciul cu FCSB.

FCSB - Farul Constanța 2-3

Andrei Cordea a deschis scorul imediat după pauză (minutul 47), dintr-o acțiune de vis creată de Florinel Coman. Denis Alibec a restabilit, ulterior, egalitatea executând o lovitură liberă în mare stil (minutul 56).

Finalul a fost categoric al Farului. Omrani a respins o minge în mod eronat, iar Șut a deviat în proprie poartă (minutul 90+5). Borza a prins, un singur minut mai târziu, un interior fantastic și l-a executat pe Târnovanu.

Trupa de la nivelul mării a reîntors, în acest sens, soarta meciului și a plecat din confruntarea de pe Arena Națională cu toate cele trei puncte revenind, cel puțin temporar, pe prima poziție în clasamentul Superligii.

Sursa foto: Sports Pictures