FOTO Verdictul lui Florin Răducioiu despre cea mai controversată fază din FCSB - FC Voluntari

fcsb - fc voluntari Florin Raducioiu Marian Barbu penalty Superliga Florin Răducioiu
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Luni 23 Octombrie 2023, 08:39
Data actualizarii: Luni 23 Octombrie 2023, 09:06

FCSB a remizat pe teren propriu, scor 0-0 cu FC Voluntari, duminică seara, într-un meci din etapa a 13-a a Superligii.

Florin Răducioiu, fostul mare atacant al naționalei, a comentat la finalul partidei de pe Arena Națională faza care a stârnit un val de nervi printre jucătorii și oficialii liderului Ligii 1.

Verdictul lui Florin Răducioiu despre faza controversată din minutul 87

În minutul 87 al partidei, Ovidiu Popescu a pătruns în careu și a șutat puternic spre poarta lui Fernandez, însă Cristian Paz a blocat mingea cu mâna. Centralul meciului, Marian Barbu, nu a schițat niciun gest, iar meciul a continuat. VAR-ul nu a intervenit.

• Florin Răducioiu

Răducioiu (53 de ani), acum expert la televiziunea Prima, a dat verdictul, imediat după meci.

”Este 11 metri clar, mingea se ducea în poartă. Nu pot să cred că nu s-a dat 11 metri cu toate aceste tehnologii. Uitaţi-vă unde are mâna, ce naiba? 11 metri clar, este o ruşine!”, a punctat fostul atacant al naționalei, potrivit Primasport.

FCSB şi FC Voluntari au jucat pe contre, iar elevii lui Charalambous au ratat mai multe ocazii. Compagno a ratat în minutul 11, apoi Armaş a scos la capul lui Compagno, în minutul 35, acelaşi Armaş a respins la şutul lui Octavian Popescu, douăzeci de minute mai târziu. Raţă a ratat pentru oaspeţi în minutul 80, apoi Jesus Fernandez a scos şutul lui Miculescu, în minutul 82, iar Băluţă a trimis în bară, în minutul 90+5.. S-a terminat 0-0, FCSB are 30 de puncte şi e lider, în timp ce FC Voluntari e oe 12, cu 13 puncte.

Valentin Cojocaru și Mircea Orbuleț au fost în camera VAR

FCSB: Târnovanu - Pantea, Dawa, Ngezana, Radunovic (C. Ganea 75) – Lixandru (Pv. Popescu 46, Ad. Şut, Olaru - D. Rotariu (A.. Băluţă 46), Compagno (Miculescu 64), Fl. Coman (Oct. Popescu 40). ANTRENOR: Elias Charalambous

FC VOLUNTARI: J. Fernandez - Ricardinho, Cr. Paz, Armaş - R. Boboc, V. Raţa (Bozickovic 90), Crepulja, D. Andrei (A. Niţu 90), Carnat (Voican 86) – Nemec (Cocian 90), Dumiter (D. Florea 78). ANTRENOR: Ilie Poenaru

Cartonaşe galbene: Ovidiu Popescu 49, Pantea 79

Arbitri: Marian Barbu - Sebastian Gheorghe, Adrian Vornicu - Ovidiu Robu

Arbitri VAR: Valentin Cojocaru - Mircea Orbuleţ

Observator: Aron Huzu