UTA Arad - FC U Craiova 3-1. Oltenii au nevoie de o minune să scape de retrogradare

UTA Arad FC U Craiova play-out Superliga
Data publicarii: Luni 06 Mai 2024, 17:59
Data actualizarii: Luni 06 Mai 2024, 20:01

UTA Arad a învins-o cu scorul de 3-1 pe FCU Craiova în etapa a opta din play-out-ul Superligii României.

FCU Craiova este ultima clasată în ierarhia din play-out, cu 22 de puncte, la egalitate cu Dinamo. Oltenii au nevoie de un miracol pentru a se salva de retrogradarea directă. FC Voluntari, Poli Iași și Dinamo să se încurce în ultima etapă, iar ei să se impună în fața celor de la Hermannstadt.

FCU Craiova, cu un pas în Liga 2

În prima repriză a meciului de la Arad, formația pregătită de Eugen Trică a fost practic inexistentă. Arădenii au deschis scorul în minutul 6 prin Luckassen, iar Rareș Pop a dublat avantajul gazdelor în minutul 32.

Scorul a devenit 3-0 în favoarea oaspeților în minutul 66, după reușita lui Ibrahim.

Oltenii au marcat golul de onoare în minutul 87, după o centrare a lui Bahassa și o finalizare a lui Ibrahim.

Clasamente oferite de Sofascore

UTA Arad - FC U Craiova 3-1

Min. 90+5: Final de meci!

Min. 90+2: Ocazie FCU Craiova! Bahassa trimite în fața porții, iar Stolnik respinge din fața lui Ibrahim. Fotbalistul arădenilor a fost aproape să trimită în propria poartă, dar Iacob reține.

Min. 87: GOL FCU CRAIOVA! Bahassa centrează din partea stângă, mingea este respinsă de Iacob, iar Ibrahim marchează în poarta arădenilor.

Min. 66: GOL UTA ARAD! Micovschi șutează din careu, Gurău respinge în față, iar mingea ajunge la Joao Pedro care șutează și marchează al treilea gol al arădenilor.

Min. 61: Ocazie UTA Arad! Joao Pedro șutează din afara careului, dar Gurău reușește să respingă.

Min. 46: Startul reprizei secunde!

Min. 45+1: Finalul primei reprize!

Min. 45: Ocazie FCU! Bahassa îi pasează la marginea careului lui Baeten, belgianul șutează, balonul este respins în față la Blănuță, care nu reușește să marcheze.

Min 41: Ocazie UTA ARAD! Omondi șutează din interiorul careului cu latul, dar Gurău are o intervenție bună și respinge în lateral.

Min. 32: GOL UTA ARAD! Trif avansează în partea stângă și trimite în careu pentru șutul imparabil al lui Pop.

Min. 8: Ocazie UTA Arad! Ezekiel centrează din flancul stâng, dar Vulturar trimite cu latul pe direcția unui adversar.

Min. 6: GOL UTA ARAD! Ezekiel centrează de pe partea dreaptă, iar Luckassen reia cu capul din careu și îl învinge pe Gurău.

Min. 1: Începe meciul!

UTA Arad: Iacob - Trif, Conte, Stolnik, Căpușă - Vulturar, C. Mihai, Omondi - Imoh Ezekiel, K. Luckassen, R. Pop

Rezerve: Kucher, D. Costa Rodrigues, Micovschi, Stahl, A. David, Iurasciuc, Tudorie, Joao Pedro, Calota, Adrian Dragoș

FCU Craiova: Gurău - Negru, Compagnucci, Lacroix, Padula - V. Pop, V. Achim, D. Albu - Baeten, Blănuță, Bauza

Rezerve: M. Enache, Mascarenhas, Kvakic, Lekiatas, Dragu, Van Durmen, Blidar, Bahassa, Sidibe, Chițu, Ibrahim

Este o partidă crucială pentru olteni în lupta pentru evitarea retrogradării, după ce s-au impus în ultima etapă, 3-2 cu Universitatea Cluj, succesul oprind o serie negativă formată din patru rezultate de egalitate şi opt partide pierdute.

Cu patru victorii, două remize şi doar o înfrângere, arădenii au terminat runda precedentă pe prima poziţie în play-out, având cel mai bun atac din această fază a competiţiei, 12 goluri marcate.

Utimul UTA - FC U Craiova, în martie, s-a terminat 3-2

Din 2021, anul când au promovat, cele două echipe s-au mai întâlnit în principala competiţie internă de opt ori, de patru ori s-au impus arădenii, un joc a fost câştigat de craioveni, iar alte trei partide s-au terminat la egalitate, informează LPF.

Cea mai recentă dispută directă din SuperLiga României: 2 martie 2024, UTA - FC U 1948 3-2, goluri marcate de Joao Pedro, Claudiu Micovschi, Andrej Fabry, respectiv Juan Bauza şi Andrei Dragu.