UTA Arad - FC Botoșani 1-0. Rednic e lider în play-out!

Data publicarii: Vineri 05 Aprilie 2024, 19:23
Data actualizarii: Vineri 05 Aprilie 2024, 19:24

UTA Arad - FC Botoșani s-a încheiat cu scorul de 1-0.

UTA Arad - FC Botoșani 1-0

Minutul 90+3: Final de meci la Arad! UTA câștigă și urcă pe primul loc în play-out, cu 27 de puncte, în timp ce FC Botoșani rămâne ultima, cu doar 14 puncte.

Minutul 81: Ocazie pentru UTA Arad! Fabry trage puternic din lovitură liberă, dar mingea este respinsă de Ducan în corner.

Minutul 54: Ocazie mare pentru FC Botoșani! Benzar centrează în careu pentru Lopez, dar mingea reluată de acesta este respinsă de Kucher. Tabela rămâne neschimbată la Arad.

Minutul 47: Prima ocazie a reprizei secunde îi aparține lui Claudiu Micovschi! Șutul său din afara careului nu nimerește, însă, spațiul porții adverse.

Minutul 46: S-a reluat jocul!

Minutul 45+2: PAUZĂ!

Minutul 37: GOOOL UTA Arad! Conte deschide scorul cu o lovitură de cap, după ce a reluat o minge centrată din corner.

Minutul 19: Prima ocazie a meciului pentru UTA Arad! Omondi își încearcă norocul cu un șut cu stângul, din interiorul careului, dar mingea nu nimerește spațiul porții.

Minutul 1: Fluier de start!

• UTA Arad: Kucher – Căpușă, Stolnik, Conte, Rodrigues - Omondi, Machado, Vulturar - Micovshi, Luckassen, Imoh
  • Rezerve: Iacob, Trif, Benga, Mihai, Freitas, Fabry, David, Pop, Iurasciuc, Morar, A. Lopez
  • FC Botoșani: Ducan - Benzar, Sadiku, Șeroni, Țigănașu - David, Dican, Filip - Florescu, Lopez, Ofosu
  • Rezerve: Kukic, Creț, Ferreira, Fulop, Mailat, Mouaddib, Margiotta, Mitrov

UTA Arad se află pe locul doi în play-out, cu 24 de puncte, în timp ce FC Botoșani este pe ultima poziție, cu 14 puncte.

În ultimele 12 meciuri de pe teren propriu, UTA Arad a pierdut o singură dată, în noiembrie 2023, cu Oțelul Galați, în rest are şase succese şi cinci remize.

Cele două echipe s-au mai întâlnit în principala competiţie internă de 10 ori, fiecare şi-a trecut în cont câte trei victorii, iar de alte patru ori au remizat.

Cea mai recentă confruntare directă din Superliga României a avut loc pe 12 februarie 2024 și s-a terminat la egalitate, scor 2-2.