U Cluj - Poli Iași 1-0 | Moldovenii rămân în "zona roșie" Băieții lui Sabău, la un punct de prima clasată în play-out

U Cluj play-out superliga Poli Iasi Superliga
Data publicarii: Miercuri 24 Aprilie 2024, 18:44
Data actualizarii: Miercuri 24 Aprilie 2024, 18:46

Urmărim și comentăm împreună meciul dintre U Cluj și Poli Iași LIVE TEXT pe www.sport.ro, dar și pe Facebook Sport.ro.

U Cluj - Poli Iași 1-0

Minutul 90+0: Final de partidă!

Minutul 90+1: Rareș Ispas părăseşte terenul și este inlocuit de către Rachid Bouhenna.

Minutul 82: Todor Todoroski părăseşte terenul și este înlocuit de către Allan Victor Oliveira Mota.

Minutul 78: Roger încearcă să trimită din corner, dar balonul nu ajunge la nici un coechipier și iese în afara terenului.

Minutul 60: Kelven Thalisson îi dublează avantajul clujenilor, dar golul a fost anulat în urma analizei VAR.

Minutul 54: GOOOOL U Cluj! Daniel Popa primește o pasă superbă în careu și nu dezamăgește! Silviu Lung nu a avut nicio șansă.

Minutul 52: Ante Roguljic încearcă o centrare din corner, dar balonul nu ajunge la nici un coechipier și iese în afara terenului.

Minutul 45: Szabolcs Kovacs a fluierat startul reprizei secunde!

Prima repriză

Minutul 45+1: Final de primă repriză pe "Cluj Arena".

Miutul 40: Poli Iași încearcă o centrare în careu, dar Edvinas Gertmonas iese la întâmpinare și elimină orice pericol.

Minutul 35: Alexandru Chipciu încearcă o execuție din afara careului, dar Silviu Lung Jr. intervine și elimină orice pericol.

Minutul 28: Gabriel Simon scapă singur în careu, şutează bine pe poartă, dar Silviu Lung Jr. salvează eroic.

Minutul 20: Alin Roman încearcă o execuție de la distanță, dar mingea trece pe lângă poartă.

Minutul 1: Start de partidă pe "Cluj Arena".

Echipe de start

U Cluj: Gertmonas - Oancea, Masoero, Thalisson, Chipciu - Silaghi, Simion, Bic, Roger - Roguljic, Popa

Rezerve: Gorcea, Peteleu, Chinteș, Pițian, Techereș, Grobry, Pănoiu, Gheorghe, Teșcan, Ilie, Anselmno, Chirilă

Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău

Poli Iași: Lung - Todoroski, Samayoa, F.Ilie, Garobbio, Ispas - Roman, Jatoba, Ștefanovici - Kabran, Buș

Rezerve: Ailenei, Niga, Martac, Katanec, Saghiri, Itu, Bettaieb, Mota, Harrison, Gheorghiță, Ciobanu, Allanzinho

Antrenor: Tony da Silva

U Cluj - Poli Iași, LIVE TEXT de la 16:45

Cele două formații sunt despărțite de cinci puncte și au nevoie de victorie. Ardelenii, în încercarea de a câștiga play-out-ul, iar moldovenii pentru a se salva de la retrogradare.

În cele cinci etape din play-out, U Cluj a obținut o singură victorie, iar în ultimele două meciuri a pierdut, în timp ce Poli Iași are trei înfrângeri.

Şase succese, cinci remize şi şapte înfrângeri este palmaresul înregistrat de clujeni în campionatul curent pe teren propriu. De partea cealaltă, ieşenii au câştigat trei dintre cele 18 deplasări, iar de alte cinci ori au terminat la egalitate.

Cele două formaţii s-au mai întâlnit în principala competiţie internă de şase ori, de cinci ori s-au impus moldovenii, iar o partidă s-a terminat cu victoria clujenilor.