Dorinel Munteanu, anunț despre viitorul său la Oțelul Galați

Dorinel Munteanu Otelul Galati play-out superliga U Cluj Superliga
Data publicarii: Duminica 21 Aprilie 2024, 18:55
Data actualizarii: Duminica 21 Aprilie 2024, 19:07

Oţelul Galaţi a învins-o pe U Cluj cu scorul de 1-0, pe teren propriu, într-un meci din etapa a cincea din play-out-ul Superligii României.

Unicul gol al meciului a fost marcat de Frederic Maciel (40), cu un şut din unghi, după o minge respinsă greşit de Thalisson Kelven. Portughezul a primit al doilea cartonaş galben în minutul 87.

Dan Nistor a părăsit terenul în minutele de prelungire după ce a primit îngrijiri medicale în urma unei intervenţii periculoase a lui Samuel Teles (90+3), în urma căruia s-a ales cu nasul spart.

Victoria gălăţenilor vine după ce Oţelul a învins-o pe U Cluj cu 2-1 în urmă cu trei zile, în semifinalele Cupei României. Formația antrenată de Dorinel Munteanu are patru victorii şi un egal în play-out.

Reacția lui Dorinel Munteanu după victoria cu U Cluj

Tehnicianul gălățenilor s-a declarat mulțumit de dubla victorie obținută în fața celor de la U Cluj, dar și despre planurile de viitor.

"Nu pot să fiu decât bucuros. Felicit echipa pentru că am avut un program infernal. Ne așteaptă două meciuri într-o săptămână.

În meciul de joi ne-au pus mult mai multe probleme. Am câștigat meritat. Sper să continuăm seria de rezultate pozitive. Merg pe continuitate. M-am gândit de dimineață să fac mai multe schimbări, dar am zis să merg pe continuitate.

Le-am zis clar că le mai dau o șansă celor care au făcut o partidă slabă joi, să îmi demonstreze că merită. A fost o discuție mai bărbătească în vestiar.

Mă bucur că am luat cele trei puncte. Jocul a fost exact din punct de vedere tactic și asta ne-a făcut să câștigăm. Maciel este un jucător bun, important pentru echipa noastră. A marcat golul victoriei, dar toată echipa a fost foarte bună.

Am avut ceva semnale. Toată lumea a fost bucuroasă de calificarea în finala Cupei României. Azi am jucat în campionat. Din punct de vedere financiar, nu se poate întâmpla de pe o zi pe alta.

Am primit mai multe telefoane. Sper să se concretizeze aceste telefoane. Am spus că dacă voi avea un buget care să îmi permită, mă voi gândi mai departe", a declarat Dorinel Munteanu, după meci.