Rapid - Farul Echipa Nationala de fotbal a Romaniei Farul Constanta Mihai Aioani Tudor Baluta Superliga
Data publicarii: Sambata 22 Octombrie 2022, 13:38
Data actualizarii: Sambata 22 Octombrie 2022, 13:42

Meciul dintre Rapid și Farul, disputat aseară în Giulești, s-a terminat nedecis, scor 1-1.

Închizătorul Tudor Băluță s-a accidentat destul de grav în timpul partidei din Giulești.

Băluță și-a rupt degetul de la mâna stângă

Internaționalul român și-a rupt un deget de la mâna stângă, pe finalul primei reprize. El a venit la margine pentru a fi consultat de staff-ul medical, dar a fost rugat de tușierul Mihai Artene să părăsească terenul pentru îngrijiri. Mijlocașul s-a zvârcolit de durere, în timp ce doctorul Shadi Flaha i-a bandajat mâna, dar a reintrat în teren, după ce Gică Hagi l-a întrebat dacă mai poate continua jocul sau e nevoie de schimbarea sa.

Băluță a fost înlocuit abia în minutul 65, când în locul său a intrat Gabriel Torje, dar mutarea a fost una degrabă tactică, pentru că Farul a vrut să forțeze victoria pe final de meci. Aceasta este însă o accidentare de gravitate medie pentru Băluță, care în ultimii ani a suferit o accidentare gravă la gleznă (361 de zile de pauză), fractură la al cincilea os metatarsian (176 zile pauză) și infecție cu Covid-19 (10 zile de pauză).

Aioani, a aruncat echipamentul de joc în sectorul fanilor constănțeni

Un alt jucător al Farului, portarul Mihai Aioani, a fost dezbrăcat de galeria constănțeană, după ce fanii i-au cerut tricoul și șortul de joc și fotbalistul le-a aruncat în sectorul în care se aflau cei aproximativ 400 de suporteri, care au încurajat echipa în această deplasare.

Goalkeeperul, care se află în lotul extins al echipei naționale, a traversat jumătatea de teren până la tuneul spre vestiare doar în colanții și bluza de strat intermediar pe care le avea pe sub echipamentul de joc. La intrarea la vestiare, acesta a dat mâna cu un mic fan rapidist, probabil un portar în devenire care îi admiră evoluțiile de la liderul din SuperLiga.