„Nu i-ai dat gol nici lui Ducan!” Aioani i-a dat replica „fratelui” Munteanu ;)

Mihai Aioani louis munteanu Rapid Fotbal intern Mihai Aioani / Foto - Gabriel Chirea
Data publicarii: Vineri 15 Martie 2024, 23:22
Data actualizarii: Vineri 15 Martie 2024, 23:49

Rapid a fost departe de evoluția din meciul cu FCSB (4-0), iar Farul a profitat de forma slabă a „alb-vișiniilor” și s-a impus cu 2-1 în Giulești, în prima etapă din play-off.

Din articol

Ambele goluri ale constănțenilor au fost marcate de Louis Munteanu, care a dezvăluit la finalul meciului că l-a „terorizat” pe „fratele său” din poarta Rapidului toată săptămâna cu mesaje în care îl informa că o să-i dea gol.

La scurt timp, Aioani a recunoscut că nici el nu a fost ușă de biserică și că l-a tachinat în trecut pe fostul său coleg de la Farul, amintindu-i că nu a reușit să-i dea gol nici măcar lui Răzvan Ducan, portarul lui FC Botoșani, ultima clasată din Superliga.

• Marian Aioani a venit la Rapid de la Farul Constanța, la începutul acestui an, după ce Horațiu Moldovan a semnat cu Atletico Madrid. 400.000 de euro i-a costat pe giuleșteni mutarea.

„Ce pot să spun în afara faptului că nu am intrat cu aceeași ambiție, cu aceeași determinare, cu același spirit de luptă. Ne-am revenit foarte târziu.

Ne-am revenit foarte târziu, chiar dacă am ratat câteva ocazii în prima repriză. Acel spirit, acea determinare a venit abia după ce am luat cartonașul roșu.

A fost o reîntâlnire nu prea bună pentru noi. Vorbesc destul de des cu Louis, este ca un frate pentru mine, fratele meu mai mic. De când a plecat m-a tot avertizat, dar eu îl luam la mișto că nu i-a dat gol nici lui Ducan și mai multe și până acum, na... dar acum, bravo lui. Eu știu ce poate. E un atacant foarte bun și vreau să-i urez multă baftă.

Ține numai de noi să avem acel spirit în vestiar, să avem o mentalitate bună și să dai totul pe teren. Am și ratat multe ocazii, iar în play-off nu ai voie să ai astfel de ratări. Aici a fost diferența, că ei au marcat aproape tot ce au avut”, a spus Mihai Aioani, la finalul meciului.

Rapid - Farul 1-2

Grameni l-a găsit excelent pe Munteanu, în minutul 23, iar acesta a deschis scorul cu un șut din prima. Tot Munteanu avea să mai marcheze o dată, în minutul 56, din pasa lui Cojocaru. Rrahmani a redus din diferență în minutul 85 din lovitură de la 11 metri, stabilind rezultatul final, 1-2.

În urma rezultatului de vineri seară, Rapid a ratat ocazia de a se apropia la un singur punct de FCSB, în timp ce Farul a acumulat 25 de puncte, trecând peste Universitatea Craiova în clasament.

Etapa următoare (30.03.2024), Rapid se va deplasa la Craiova, pentru meciul cu Universitatea, în timp ce Farul va primi vizita liderului FCSB.