FOTO EXCLUSIV Umilință totală în Giulești! Ce au cântat galeria Craiovei, jucătorii și antrenorul Neagoe, după fluierul final

rapid - craiova Alexandru Mateiu CSU Craiova Eugen Neagoe Stadion Giulesti Superliga
Data publicarii: Marti 23 Mai 2023, 12:31
Data actualizarii: Marti 23 Mai 2023, 12:31

CSU Craiova a câștigat dramatic meciul cu Rapid, din penultima etapă a play-off-ului Superligii, scor 3-2.

Oltenii, gol controversat și artificii din peluză

Pentru gazde a marcat Marko Dugandzic (33, 59), ambele reușite fiind din penalty, iar pentru "alb-albaștri" au punctat Andrei Ivan (43 , pen. / 52) și Alexandru Crețu (65). Echipa lui Eugen Neagoe a jucat din minutul 47 în inferioritate numerică, după eliminarea lui Mihai Căpățână, care a mers mai devreme la vestiare pentru cumulul de cartonașe galbene, dar Craiova a rezistat bine în fața presingului giuleștenilor, fiind foarte tăioasă pe contratac.

Golul victoriei "Științei" a iscat protestele jucătorilor și fanilor rapidiști, Crețu punctând la capătul unei acțiuni individuale, după o pasă a lui Cîmpanu, deși un jucător al gazdelor era întins pe gazon în careul craiovean și cerea oprirea meciului și primirea de îngrijiri medicale.

"Mateiu și Neagoe au băgat Rapidu-n B!"

Cei 500 de fani craioveni s-au descurcat onorabil în fața frumoasei galerii rapidiste, iar în repriza secundă aceștia au dat cu artificii ca în noaptea de Revelion, spre panica forțelor de ordine care supravegheau sectorul. După fluierul final, aceștia au cântat imnurile echipei, i-au felicitat pe jucători pentru victoria împotriva rivalilor tradiționali și au fredonat minute în șir lozinca "Mateiu și Neagoe au băgat Rapidu-n B!", acompaniați de jucători și aplaudați de antrenor. Puținii fani rapidiști rămași pe stadion și martori ai momentului nu au gustat scandarea, iar echipa oaspete a fost luată în primire la intrarea la vestiare cu urări "de bine".

Fanii craioveni au făcut referire la un meci din sezonul 1988-1989, când fostul atacant și actualul antrenor al Craiovei a marcat decisiv pentru victoria Universităţii în Giuleşti, iar Rapid a retrogradat matematic în eşalonul secund, după acel meci. De asemenea, în stagiunea 2014-2015, Alexandru Mateiu şi Nuno Rocha întorceau rezultatul, tot pe vechea arenă de lângă Podul Grant, după ce Daniel Niculae deschisese scorul, iar Rapidul ajungea din nou în liga a doua.