U Cluj - FCSB 0-0. Vicecampioana, pas greșit în lupta pentru titlu

Data publicarii: Luni 19 Februarie 2024, 22:17
Data actualizarii: Luni 19 Februarie 2024, 22:26

Meciul dintre Universitatea Cluj și FCSB s-a încheiat la egalitate, 0-0.

U Cluj - FCSB 0-0

Minutul 90+4: FINAL DE MECI!

Minutul 90+4: Partida va fi prelungită cu patru minute!

Minutul 75: Schimbări în ambele tabere! Valentin Gheorghe îl înlocuiește pe Dan Nistor, iar la FCSB Radaslavescu intră în locul lui Octavian Popescu.

Minutul 58: Fără faze periculoase de poartă până în acest moment. A venit și rândul lui Ioan Ovidiu Sabău să mute: Simion a fost înlocuit de Doukoure.

Minutul 46: S-a reluat jocul! Așa cum era de așteptat, FCSB a efectuat două schimbări. Valentin Crețu și Baba Alhassan au fost înlocuiți de Nana Antwi, respectiv Luis Phelipe.

Minutul 45+2: PAUZĂ la Cluj!

Minutul 45+1: Florinel Coman execută o lovitură liberă de la 23 de metri, dar mingea este reținută de Andrei Gorcea fără prea mari probleme. Prima repriză este prelungită cu două minute.

Minutul 41: Pentru statistică! Mihai Lixandru îl pune la încercare pe Andrei Gorcea cu un șut puternic, pe jos, din afara careului, dar portarul Universității reține fără probleme.

Minutul 39: Se pregătesc schimbări la FCSB? Se apropia pauza meciului, iar vicecampioana nu a reușit să-și creeze ocazii foarte periculoase de a înscrie. Florinel Coman a fost singurul care a încercat, până acum, să-i pună probleme lui Gorcea.

Minutul 34: Iese la rampă și Andrei Gorcea! Portarul lui U Cluj reține o minge centrată de pe partea dreaptă și îndepărtează pericolul.

Minutul 28: Valentin Crețu vede cartonașul galben în urma unui fault comis asupra lui Ovidiu Bic. Jocul este lipsit de ocazii periculoase de câteva minute bune. În tot acest timp, fanii lui U Cluj întrețin atmosfera cu un show pirotehnic.

Minutul 16: PENALTY RATAT! Dan Nistor trage în partea stângă, dar Târnovanu ghicește colțul și reușește să rețină. Reluarea mijlocașului a fost slabă, astfel că portarul FCSB-ului a intervenit din nou și a reușit să rețină.

Minutul 15: Penalty pentru U Cluj! Lixandru îl faultează pe Dan Nistor în interiorul careului, iar Ovidiu Hațegan arată imediat punctul cu var. Tot Dan Nistor va executa lovitura de la 11 metri.

Minutul 11: Prima ocazie a meciului! Florinel Coman trage puternic din afara careului, dar Gorcea este atent, se întinde și respinge în corner.

Minutul 4: Fără acțiuni periculoase de poartă în debutul partidei. La meciul de pe Cluj Arena asistă aproximativ 24.000 de spectatori, printre care și selecționerul naționalei de tineret, Daniel Pancu.

Minutul 1: Fluier de start pe Cluj Arena! Reamintim că, înainte de această partidă, FCSB are un avans de șase puncte față de urmăritoarea Rapid și este obligată să câștige pentru a-și menține avansul de nouă puncte față de principala urmăritoare.  De partea cealaltă, U Cluj are șansa de a urca pe loc de play-off în Superligă dacă va câștiga meciul împotriva liderului.

UPDATE 19:30: Nebunie pe străzile din Cluj-Napoca! Fanii pregătesc o atmosferă ”de vis” pentru meciul cu FCSB, la care s-au cumpărat peste 20.000 de bilete.

Echipele de start:

• U Cluj: Gorcea - Chipciu, Masoero, Da Silva, Roger - Rus, Simion, Bic - Nistor - Anselmo, Popa
  • Rezerve: Iliev, Chinteș, Pițian, Mitrea, Grobry, Fossati, Silaghi, Pănoiu, V. Gheorghe, Roguljhic, Ilie, Oancea
  • FCSB: Târnovanu - Crețu, Ngezana, Ov. Popescu, Radunovic - Lixandru, Șut, Alhassan - Oct. Popescu, Olaru, Coman
  • Rezerve: Vlad, Panțîru, Miculescu, Phelipe, Antwi, Radaslavescu, Pandele

U Cluj - FCSB, ultimul meci din etapa a 26-a din Superligă, este LIVE TEXT pe Sport.ro începând cu ora 20:30.

Oaspeții sunt în continuare lideri, cu 54 de puncte, la 6 distanță de principala urmăritoare Rapid, în timp ce gazdele sunt pe 10, dar luptă pentru pozițiile de play-off, aflat la 2 puncte de ardeleni (33 vs 35 înaintea meciurilor de luni).

FCSB are 4 jucători indisponibili pentru meciul cu U Cluj

FCSB are probleme de lot, iar antrenorul Elias Charalambous nu îi va putea folosi pe Pantea, Băluță, Haruț și Dawa în partida de la Cluj-Napoca.

Trei victorii, trei remize şi şase înfrângeri este palmaresul înregistrat de Universitatea Cluj, antrenată de Ioan Ovidiu Sabău, în ediţia curentă din postura de gazdă.

Cu opt succese, trei rezultate de egalitate şi doar o partidă pierdută, roş-albaştrii ocupă prima poziţie în clasamentul jocurilor disputate în campionatul actual pe teren advers.

FCSB a marcat cel puţin un gol în 30 dintre precedentele 31 de deplasări din SuperLigă, informează LPF.

În tur, FCSB - U Cluj s-a terminat cu un rezultat surpriză, 2-2

Cea mai recentă dispută din SuperLiga României s-a consemnat pe 2 octombrie 2023, FCSB - Universitatea Cluj 2-2, goluri marcate de Dawa, Şut, respectiv Nistor şi Mitrea.

Ioan Ovidiu Sabău vs FCSB: 16 jocuri în campionat - 4 victorii - 3 remize - 9 înfrângeri.