VIDEO U Cluj - Petrolul Ploiești 0-0! Vali Gheorghe a primit roșu, și-a făcut cruce după cruce și a ieșit greu de pe teren

U Cluj Cluj Arena florin parvu Ioan Ovidiu Sabau Petrolul Ploiesti Superliga Vali Gheorghe, abia intrat pe teren, a fost eliminat în U Cluj - Petrolul
Data publicarii: Sambata 11 Noiembrie 2023, 15:50
Data actualizarii: Sambata 11 Noiembrie 2023, 15:56

Am urmărit și comentat împreună meciul dintre U Cluj și Petrolul Ploiești din Superligă pe www.sport.ro și pe facebook.com/sport.ro.

FINAL U Cluj - Petrolul Ploiești 0-0

MIN. 90+5 Final de meci, 0-0 între U Cluj și Petrolul Ploiești. Al 10-lea egal în 16 etape din Superligă pentru ”găzari”!

• Gicu Grozav are un sezon foarte bun la Petrolul Ploiești

MIN. 90 Se arată 5 minute de prelungire pe Cluj Arena!

MIN. 81 Ocazie și pentru Ianis Stoica de la gazde, mingea trece pe lângă poartă!

MIN. 75 Intrăm în ultimul sfert de oră, Petrolul atacă în valuri, beneficiind de avantajul omului în plus după eliminarea lui Vali Gheorghe.

MIN. 69 Șut-bombă al lui Doukoure (U Cluj), dar portarul oaspeților Zima respinge în corner!

MIN. 61 Abia intrat pe teren în minutul 57, Valentin Gheorghe de la U Cluj primește direct cartonaș roșu, pentru o lovitură cu cotul aplicată adversarului Lucian Dumitriu! După câteva minute de parlamentări, fostul fotbalist de la FCSB își face cruce după cruce și părăsește terenul!

MIN. 46 Începe repriza a doua, fundașul Marian Huja de la Petrolul este înlocuit la pauză cu atacantul Mihai Roman.

MIN. 45 Pauză, U Cluj - Petrolul rămâne 0-0 după 45 de minute. Gazdele au dominat prima parte.

MIN. 1 Începe meciul de pe Cluj Arena!

UPDATE Echipele de start

U Cluj:  Iliev - Oancea, Pițian, Mitrea, Vătăjelu - Cîmpanu, Doukoure, Nistor, G. Simion - D. Popa, I. Stoica

Rezerve: Gorcea - Miron, I. Filip, Fossati, F. Ilie, Manu, Peteleu, Silaghi, V. Gheorghe

Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău

Petrolul Ploiești: Zima - Dumitriu, Pedro Justiniano, Meijers, Huja - Doua, Jefferson, Diomande, Jair - Musi, Grozav

Rezerve: Eșanu - Garutti, D. Radu, Seto, Abuashvili, M. Rădulescu, Vraciu, I. Răducan, M. Roman

Antrenor: Florin Pârvu

Arbitru: Florin Andrei

Știrea inițială

U Cluj - Petrolul Ploiești, partidă din cadrul etapei a 16-a din Superligă, se joacă de la ora 14:00 pe ”Cluj Arena”.

Gazdele, antrenate de Ioan Ovidiu Sabău, sunt pe locul 9, cu 19 puncte și, în cazul unui succes, urcă pe loc de play-off, acolo unde deja se află oaspeții lui Florin Pârvu (locul 6, cu 21 de puncte).

Clujenii au pierdut precedentul meci din campionat, 1-2 cu FC Voluntari (acasă), insuccesul oprind o serie excelentă formată din trei victorii şi trei remize.

Formă excelentă pentru Petrolul Ploiești

De partea cealaltă, prahovenii trec printr-o perioadă formidabilă, cu doar o înfrângere în ultimele 12 etape (18 septembrie 2023, CFR Cluj - Petrolul 1-0), în rest patru succese şi şapte rezultate de egalitate.

Cele două echipe s-au mai întâlnit de 76 de ori în principala competiţie internă, de 22 de ori s-au impus ardelenii, de 40 de ori au câştigat ploieştenii, iar alte 14 partide s-au terminat la egalitate.

Meci cu o vechime de peste șapte decenii în campionatul României

Prima confruntare a avut loc în urmă cu mai bine de 71 de ani, pe 26 octombrie 1952, Flacăra Ploiești - Ştiinţa Cluj 2-2 (antrenori Ilie Oană, respectiv Ştefan Kovacs).

Cea mai recentă dispută directă din SuperLiga României: 16 iulie 2023, Petrolul - Universitatea Cluj 1-1, marcatori Alexandru Musi, respectiv Alexandru Chipciu.