VIDEO Monza a dat de pământ cu AC Milan! 4 goluri, toate marcate în ultimul minut sau în prelungiri

Monza AC Milan Lorenzo Colombo Olivier Giroud Warren Bondo Italia
Data publicarii: Luni 19 Februarie 2024, 08:14
Data actualizarii: Luni 19 Februarie 2024, 08:19

Milanezii au evoluat o bună parte a întâlnirii în inferioritate numerică.

Monza a învins-o duminică seara, pe teren propriu, scor 4-2, pe AC Milan, în etapa a 25-a din Serie A.

Gazdele au înscris primul gol abia în minutul 45, când Matteo Pessina a trimis balonul în plasă deschizând scorul dintr-un penalty.

Până la finalul primei reprize, Monza a făcut 2-0 prin Dany Mota (45+6) şi milanezii au început cursa pentru egalare, însă au rămas în zece jucători din minutul 52, după eliminarea lui Luka Jovic, cu roşu direct primit în urma consultării VAR, scrie news.ro.

Olivier Giroud a redus din diferenţă în minutul 64 şi Christian Pulisic a adus egalarea pentru milanezi, în minutul 88.

Însă scorul final a fost 4-2 pentru Monza după golul superb din minutul 90 reuşit de Warren Bondo şi reuşita tânărului Lorenzo Colombo, din minutul 90+5, cel care este împrumutat chiar de la AC Milan.

Clasamentul din Serie A

Milan bifează astfel primul eşec din 2024 şi nu reuşeşte să o depăşească pe Juventus Torino în clasament, rămânând pe locul trei, cu 52 de puncte, departe de marea rivală Inter Milano, care este lider cu 63 de puncte.

Monza are 33 de puncte şi se află pe locul 11 în Serie A.