Top Class! Florinel Coman l-a egalat pe Darius Olaru în topul celor mai buni marcatori din Liga 1

Florinel Coman Darius Olaru Superliga Superliga
Data publicarii: Joi 29 Februarie 2024, 22:52
Data actualizarii: Joi 29 Februarie 2024, 22:53

FCSB a învins-o pe FC Voluntari cu 2-1.

Cele două cluburi s-au întâlnit în etapa #28 din sezonul regulat al Superligii României, pe stadionul ”Anghel Iordănescu” din Ilfov. La capătul celor 90 de minute, roș-albaștrii și-au trecut în cont toate cele trei puncte.

După ce a fost condusă la pauză cu 0-1, FCSB a revenit în partea secundă pe tabela de marcaj, grație ”dublei” reușite de Florinel Coman, care l-a învins fără nicio problemă pe Jesus Fernandez, portarul Voluntariului.

Winger-ul roș-albaștrilor l-a egalat, astfel, pe Darius Olaru în topul celor mai buni marcatori din primul eșalon al României. Cei doi împart prima poziție cu 14 goluri înscrise până acum.

În clasamentul golgheterilor furnizat de lpf2.ro, Philip Otele de la CFR Cluj se află pe locul doi cu 12 reușite, în timp ce podiumul e completat de Albion Rrahmani de la Rapid, Alexandru Pop de la Oțelul Galați și Dan Nistor de la ”U” Cluj cu 11 goluri.

FC Voluntari - FCSB 1-2

FC Voluntari a fost superioară FCSB-ului în prima repriză. Andrei Dumiter a deschis scorul în minutul 16, doar că roș-albaștrii au revenit pe tabela de marcaj în partea secundă.

După ce a efectuat trei schimbări la pauză, gruparea roș-albastră a dat lovitura prin ”dubla” lui Florinel Coman, care a restabilit egalitatea în minutul 48 și a adus victoria șase minute mai târziu.