FOTO Chindia Târgoviște - U Cluj 2-2! Gazdele au smuls un punct, cu un gol controversat marcat în ultimul minut al prelungirilor

Chindia Târgoviște - U Cluj Etapa 26 Ioan Ovidiu Sabau Superliga Toni Petrea Superliga
Data publicarii: Vineri 17 Februarie 2023, 18:00
Data actualizarii: Vineri 17 Februarie 2023, 19:10

Chindia Târgoviște și U Cluj au încheiat la egalitate, scor 2-2, meciul disputat în etapa cu numărul 26 din sezonul regulat al Superligii.

Chindia Târgoviște - U Cluj 2-2

FINAL

Min. 90+5: GOOOL Chindia Târgoviște! După o degajare lungă, mingea ajunge din două atingeri în careul oaspeților, iar Boldor vine lansat și trimite cu „latul” în plasă.

Min. 64: GOOOL Chindia Târgoviște! Cristian Neguț reduce din diferență cu o execuție în forță de la 11 metri.

Min. 51: GOOOL U Cluj! Gomes marchează din „foarfecă”, după ce mingea a ajuns norocos la el.

Min. 46: Start în repriza secundă!

PAUZĂ

Min. 43: GOOOL U Cluj! Mamadou Thiam a primit în flancul stâng, a avansat spre centru, apoi a driblat trei adversari, după care l-a învins pe Căbuz.

Min. 21: GOL anulat lui U Cluj! Jose Gomes a fost găsit excelent în careul gazdelor, cu o pasă de peste 30 de metri, a preluat balonul și a depășit un adversar, apoi a trimis mingea în plasă, însă reușita a fost anulată pentru poziție afară din joc.

Min. 16: Ocazie importantă pentru Chindia! După momentele dificile de la poarta lui Căbuz, Chindia a plecat pe contraatac și a ratat o ocazie importantă prin Nasser Chamed, care a trimis puțin pe lângă poartă din șapte metri.

Min. 15: Ocazie importantă pentru U Cluj! Ispas a executat foarte bine o lovitură liberă din afara careului de 16 metri, însă a trimis pe direcția lui Căbuz, care a respins balonul.

Min. 1: A început partida!

Cele două echipe își dau întâlnire pentru a doua oară în actuala stagiune. În turul campionatului, 'U' Cluj a pășit învingătoare cu 1-0, grație reușitei lui Lorand Fulop din minutul 63.

Superliga | Chindia Târgoviște - 'U' Cluj, LIVE TEXT de la ora 17:00! Oaspeții n-au mai câștigat de patru etape

La centrul meciului dintre Chindia și 'U' Cluj de pe Stadionul „Ilie Oană” din Ploiești va fi arbitrul român care a fost prezent și la Campionatul Mondial din Qatar din postura de al patrulea oficial, Istvan Kovacs.

Trupa antrenată de Anton Petrea se află în clipa actuală pe locul 10 în clasamentul Superligii cu 29 de puncte după 25 de etape. În acest sens, Chindia a înregistrat șapte victorii, opt rezultate de egalitate și 10 înfrângeri.

De cealaltă parte, echipa lui Ioan Ovidiu Sabău se află în „zona fierbinte”, pe locul 14, cu 24 de puncte după 25 de runde. Astfel, 'U' Cluj a obținut cinci câștiguri, nouă remize și 11 eșecuri.

Primul duel dintre cele două grupări a fost în 2015, în etapa cu numărul unu din Liga 2, Seria 2. Atunci, 'U' Cluj a învins-o pe Chindia cu 1-0 grație golului marcat de Andreas Calcan în minutul 15.

Sursă Foto: Flaviu Buboi / Sport Pictures