Până și Chipciu a spus-o! Ce a subliniat fotbalistul cu privire la terenurile din campionatul României

Alexandru Chipciu Chindia Targoviste - U Cluj Superliga Superliga Alexandru Chipciu - U Cluj
Data publicarii: Sambata 18 Februarie 2023, 19:46
Data actualizarii: Sambata 18 Februarie 2023, 19:45

'U' Cluj a remizat cu Chindia Târgoviște, scor 2-2.

Cele două echipe s-au duelat în etapa cu numărul 26 din Superliga României. După ce s-a văzut condusă cu 2-0 de către 'U' Cluj, Chindia Târgoviște a turat motoarele și a reușit să înscrie de două ori și să plece cu un punct din confruntarea disputată pe Stadionul „Ilie Oană” din Ploiești.

Alexandru Chipciu a vorbit după meci, printre altele, și despre starea suprafeței de teren de la Ploiești. În aceeași ordine de idei, fotbalistul a avut câteva precizări și la adresa gazonului de pe „Cluj-Arena” și nu înțelege ce se întâmplă cu iarba de pe restul stadioanelor.

„Lupta e grea, o să fie o bătaie lungă și cred că echipele sunt acolo, echilibrate. Știam de Chindia că e o echipă bună, agresivă, dar noi până la 2-0 am controlat jocul în totalitate. Vreau să mai fac o precizare. Nu am mai jucat de mult pe un teren așa slab.

OK, și cel de pe Cluj-Arena e catastrofal. Dar ăsta... În prima repriză... Nu știu ce se întâmplă pe stadioanele noastre. Arată rău (n.r. pe Cluj-Arena), dar a plouat și alunecă mingea mai bine”, a spus Alexandru Chipciu după meciul cu Chindia Târgoviște.

Chindia Târgoviște - 'U' Cluj 2-2

Mamadou Thiam a deschis scorul în minutul 44, iar Ze Gomes a majorat diferența în partea a doua a meciului, imediat după ce echipele au revenit de la vestiare, în minutul 51.

Gazdele au beneficiat de o lovitură de la 11 metri, iar Cristian Neguț a redus din diferență în minutul 64 din penalty. În prelungiri, Dejan Boldor a restabilit egalitatea (minutul 90+5) într-un final de vis pentru Chindia.