Scandările care au dus la întreruperea meciului dintre Sepsi și FCU! Ce au strigat fanii olteni
![Scandările care au dus la întreruperea meciului dintre Sepsi și FCU! Ce au strigat fanii olteni FCU Craiova scandari xenofobe Sepsi OSK Sfantu Gheorghe](https://res.sport.ro/assets/sport/2023/01/29/image_galleries/771851/scandarile-care-au-dus-la-intreruperea-meciului-dintre-sepsi-si-fcu-ce-au-strigat-fanii-olteni_1_size6.png)
Duelul din etapa cu numărul 23 din sezonul regulat al Superligii dintre Sepsi OSK și FCU Craiova a avut parte de un final neașteptat.
În minutul 26 al meciului, arbitrul Andrei Chivulete a întrerupt partida pentru zece minute din cauza scandărilor rasiste care răsunau din peluza suporterilor olteni.
Ulterior, jucătorii au revenit pe teren, însă după doar 15 secunde „centralul” Chivulete a pus capăt partidei, deoarece scandările rasiste au continuat.
”<<Afară, afară cu b******i din ţară>> şi <<afară, afară cu ungurii din ţară>>, pe lângă alte cuvinte mai <<colorate>>”, ar fi fost scandările care au dus la oprirea meciului, potrivit Orangesport.
Dioszegi arată cu degetul spre fanii olteni
Laszlo Dioszegi, patronul clubului Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, a susținut la finalul meciului că oltenii au fost cei care au căutat în continuu scandal, suporterii echipei sale comportându-se exemplar.
„Galeria echipei FCU Craiova în loc să susţină echipa a scandat tot timpul numai lozinci rasiste şi xenofobe şi împotriva domnului Mititelu. Galeria noastră nu a răspuns, nu a scos nici măcar un singur cuvânt, doar a susţinut echipa în ungureşte. Suporterii noştri s-au comportat exemplar. Suporterii adverşi au venit cu scandal.
Nu sunt bucuros absolut deloc de acest deznodământ, dar ceea ce s-a întâmplat astăzi a întrecut orice limită. Da, va avea efect suspendarea jocului, pentru că oamenii normali trebuie să înţeleagă că fotbalul este un sport şi nu trebuie să fie altceva”, a spus Dioszegi la Digisport - mai multe detalii AICI.
Urmăriți SPORT.RO și pe Google News