VIDEO S-a încheiat coșmarul! Primele declarații ale lui Ionuț Panțîru la primul meci jucat după peste doi ani de pauză

Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Sambata 01 Iulie 2023, 17:25
Data actualizarii: Sambata 01 Iulie 2023, 17:39

Ionuț Panțîru (27 ani) s-a întors pe terenul de fotbal după mai bine de doi ani!

Jucătorul FCSB-ului a stat departe de gazon pentru doi ani și două luni după accidentarea cruntă pe care a suferit-o. Ultimul său meci a fost în aprilie 2021, iar de atunci s-a chinuit să se recupereze, suferind nu mai puțin de trei intervenții chirurgicale.

Panțîru a bifat sâmbătă primele sale minute de joc, fiind trimis în teren în meciul amical cu Anderlecht, pierdut de FCSB, scor 2-5. Fundașul a intrat în teren la pauza dintre cele două reprize, care au durat câte 60 de minute și a fost scos puțin înainte de finalul amicalului.

Declarațiile lui Ionuț Panțîru după ce a revenit pe terenul de joc

Ionuț Panțîru a vorbit la finalul meciului amical din Olanda, vizibil fericit că a revenit pe teren.

„Un meci foarte greu, un adversar foarte puternic, au pasat foarte bine, dar eu zic că a fost un amical foarte reușit pentru noi. Nu puteam să mai respir, dar sunt bine.

Sunt foarte fericit pentru faptul că am revenit, a fost oarecum greu, încă nu sunt la ritmul dorit, dar treptat o să revin acolo unde îmi doresc eu. Fizic nu mă resmit.

Avem deja două-trei săptămâni de când ne antrenăm împreună, eu zic că a fost ok cu colegii noi. Nu există cuvinte prin care pot să descriu perioada asta, a fost incredibil de greu, mai ales psihic.

(n.r. dacă s-a îndoit vreodată că poate reveni pe teren) Tot timpul am avut încredere în mine, ăsta e caracterul meu, nu m-am dat niciodată bătut și nici nu o să mă dau, indiferent de cât de greu îmi va fi în viață. Soția, familia m-au susținut, Mister Pinti, toți, echipa, tot staff-ul, inclusiv nea Gigi, căruia îi mulțumesc pentru tot, nu am dus lipsă de nimic în toată această perioadă, absolut orice operație mi-a fost plătită, orice control mi-a fost decontat, chiar le mulțumesc tuturor din toată inima.

Cu echipa îmi doresc să câștigăm campionatul, clar, toate obiectivele trasate de club și pe clan personal, e clar, îmi doresc să ajung din nou să joc titular”, a declarat Ionuț Panțîru la finalul meciului amical.