Remarcații lui Mihai Stoica după CFR Cluj - Dinamo 4-0: "Jucător cu certă valoare"

Mihai Stoica CFR Cluj Dinamo Superliga Mihai Stoica, manager general FCSB / Foto: Sport Pictures
Data publicarii: Sambata 24 Februarie 2024, 09:10
Data actualizarii: Sambata 24 Februarie 2024, 09:07

Meciul dintre CFR Cluj și Dinamo s-a încheiat cu victoria categorică a ardelenilor, scor 4-0, în etapa a 27-a din Superliga României.

După 0-0 la pauză, CFR Cluj a făcut o repriză secundă foarte bună, punctând de patru ori, prin Daniel Bîrligea, Karlo Muhar și dubla lui Philip Otele.

Reacția lui Mihai Stoica după CFR Cluj - Dinamo 4-0

Președintele Consiliului de Administrație al celor de la FCSB a dezvăluit că rezultatul este unul corect, ținând cont de maniera de joc a celor două formații, și a remarcat doi jucători de la gruparea ardeleană.

"Eu nu consider că este o înfrângere aspră. E mare lucru că s-a intrat cu 0-0 în pauză. Au fost ocazii rarisime, două mari pe finalul primei părți. Dinamo n-a contat! A părut că intră bine în meci, apoi a dispărut total.

Probabil terenul lui CFR e greu pentru echipele din subsol. A fost un galop de sănătate! E un scor care reprezintă realitatea fără niciun fel de dubiu.

Nu pot să îmi dau seama ce m-a impresionat. E o echipă atipică. Cu excepția lui Otele, jucător de viteză și care poate destabiliza în duelurile 1 vs 1, au la mijloc un jucător cu certă valoare, pe Tachtsidis. În rest, doar jucători puternici, cu forță. Nu pot să zic că m-a impresionat, dar în partea secundă au jucat singuri", a spus oficialul FCSB, potrivit Orange Sport

În runda următoare, CFR Cluj va juca la Galați contra Oțelului (marți, 21:00), în timp ce Dinamo va primi vizita lui FC Hermannstadt (marți, 18:00).

Grație victoriei de vineri seară, CFR Cluj a urcat, cel puțin temporar, pe locul secund, cu 48 de puncte, la egalitate cu Rapid și la șapte lungimi în spatele liderului FCSB, ambele cu un meci mai puțin.

Pentru Dinamo este primul eșec după două victorii consecutive în Liga 1. "Câinii" rămân pe locul 15, penultimul, cu 22 de puncte.