Ilie Dumitrescu, dat pe spate după CFR Cluj - Dinamo: ”Extrem de inteligent!”

Ilie Dumitrescu Adrian Mutu CFR Cluj - Dinamo Superliga Ilie Dumitrescu
Data publicarii: Vineri 23 Februarie 2024, 22:21
Data actualizarii: Vineri 23 Februarie 2024, 22:21

Meciul dintre CFR Cluj și Dinamo s-a încheiat cu victoria categorică a ardelenilor, scor 4-0, în etapa a 27-a din Superliga României.

După 0-0 la pauză, CFR Cluj a preluat inițiativa și a marcat de patru ori în 30 de minute în partea secundă. Astfel, ardelenii s-au apropiat de liderul FCSB, iar Dinamo continuă lupta pentru evitarea retrogradării.

Ilie Dumitrescu, fostul mare internațional, în prezent analist TV, s-a arătat impresionat de mișcările tactice făcute de Adrian Mutu în partea secundă a jocului.

În runda următoare, CFR Cluj va juca la Galați contra Oțelului (marți, 21:00), în timp ce Dinamo va primi vizita lui FC Hermannstadt (marți, 18:00).

Ilie Dumitrescu, impresionat de Adrian Mutu

„O repriză cu patru goluri din postura de echipă reactivă a lui Adrian Mutu, extrem de inteligent a interpretat. A văzut progresia cu mingea la picior a lui Patriche, ăsta a fost primul gol pe contraatac. Și Bîrligea, și Otele, atacă foarte bine spațiul.

O echipă care a avut tot timpul jocul în față, foarte bine a dezvoltat acțiunile de contraatac. Și astăzi a interpretat perfect. La 2-0 mută tactic, după care și Michael intră foarte bine, Otele cu spații și destul de inspirat.

De fiecare dată când recuperau cei de la CFR, se putea transforma într-o ocazie importantă de gol”, a spus Ilie Dumitrescu, la Digi Sport.

Grație victoriei de vineri seară, CFR Cluj a urcat, cel puțin temporar, pe locul secund, cu 48 de puncte, la egalitate cu Rapid și la șapte lungimi în spatele liderului FCSB, ambele cu un meci mai puțin.

Pentru Dinamo este primul eșec după două victorii consecutive în Liga 1. "Câinii" rămân pe locul 15, penultimul, cu 22 de puncte.