Reacția lui Dorinel Munteanu, după ce a câștigat primul punct în noul sezon al Superligii

Otelul Galati - UTA Arad Dorinel Munteanu Superliga Superliga Dorinel Munteanu
Data publicarii: Vineri 14 Iulie 2023, 21:11
Data actualizarii: Vineri 14 Iulie 2023, 21:10

Oțelul Galați - UTA Arad s-a terminat 1-1.

Cele două echipe s-au confruntat în primul meci al primei etape din noul sezon al Superligii României. Atât Dorinel Munteanu, cât și Mircea Rednic au împărțit punctele în partida de deschidere a campionatului.

Dorinel Munteanu, antrenorul Oțelului Galați, a vorbit după meci și l-a remarcat pe Bodișteanu. De asemenea, a precizat că a avut un simț cu Alexandru Pop pe care l-a păstrat în teren și care a reușit să marcheze golul egalizator. Munteanu a mai specificat și că va mai aduce doi jucători și că va documenta motivul pentru care a primit cartonaș galben.

„În prima repriză nu am făcut un joc reușit. După pauză, s-a apropiat echipa noastră de ce vreau eu să joace în Superligă. Rezultatul a fost unul de egalitate, dar cred că meritam să câștigăm.

(n.r. ce le-ați spus la pauză?) Am corectat ce a trebuit să corectez, am schimbat ce era de schimbat. Vreau să felicit toată echipa.

Bodișteanu a făcut o repriză bună. Sper să rămână cu picioarele pe pământ și să dea același randament și pe viitor. Jucătorii care sunt noi veniți sper să se integreze cât mai bine.

Cu o așa atmosferă ca cea de azi din tribună sper să ne atingem obiectivele.

Fiecare antrenor are feeling-ul lui. Așa că l-am lăsat pe Alexandru Pop în joc și a marcat. A mai avut o ocazie. Dar, ce să spun, mi-am felicitat echipa, dar ei știu foarte bine că felicitarea mea e pe jumătate din Superligă.

Trebuie să mă documentez de ce am luat acest galben. Arbitrii au zis că am întârziat aruncarea unei lovituri de la margine.

El era desemnat. Cisotti e un jucător important pentru noi. El a marcat din penalty toate oportunitățile pe care le-a avut. Azi a ratat. Vreau să mai aduc doi jucători”, a spus Dorinel Munteanu după meci.

Echipele de start

• Oțelul Galați: Stoian - Rus, Yabre, Lopez, Zhelev - Pereira, Neagu, Cisotti - Pop, Fatai, Ursu
  • UTA Arad: Iacob - Roganovic, Benga, Markov, Abeid - Carp, Mihai - Pop, Fabry, Dumitrașcu - Cooper

Oțelul Galați - UTA Arad 1-1

Ambele echipe au început în forță meciul de la Galați. După câteva ratări, Rareș Pop a reușit în cele din urmă să deschidă scorul cu o reușită de excepție, în minutele de prelungire ale primei reprize (45+5).

În partea a doua a partidei, Alexandru Pop a restabilit egalitatea în minutul 62 și a urmat o serie de atacuri ale Oțelului Galați, care în minutul 76 a și ratat o lovitură de la 11 metri, prin Juri Cisotti.

Până în minutul 90, tabela a rămas setată la 1-1, iar în prima partidă a noului sezon al Superligii României cele două echipe au împărțit punctele.