Otelul Galati - UTA Arad Narcis Raducan Rares Pop Superliga Superliga EXCLUSIV | Narcis Raducan, replica adus lui Gikiewicz: "Doar o parte din ce zice el e adevarat!" Ce spune fostul directorul sportiv al lui FCSB
Data publicarii: Vineri 14 Iulie 2023, 20:56
Data actualizarii: Vineri 14 Iulie 2023, 20:55

Oțelul Galați - UTA Arad s-a terminat 1-1.

Cele două echipe s-au confruntat în primul meci al primei etape din noul sezon al Superligii României. Atât Dorinel Munteanu, cât și Mircea Rednic au împărțit punctele în partida de deschidere a campionatului.

Narcis Răducan, fost director sportiv la FCSB, a vorbit despre reușita lui Rareș Pop, care a înscris o bijuterie în minutul 45+5. Răducan a remarcat că a fost un gol senzațional și că partida s-a desfășurat frumos.

„Ne și așteptam (n.r. la un meci spectaculos). Două goluri foarte frumoase. Rareș Pop, un gol senzațional. Era să zic golul campionatului, dar e primul. Un meci foarte bun, două echipe pregătite. Am început bine campionatul”, a spus Narcis Răducan la televiziunea DigiSport.

Rareș Pop evoluează la nivel de seniori din iulie 2022, când a părăsit echipa under-19 a UTA-ei Arad. Mijlocașul dreapta, cotat la 400.000 de euro, a înscris doar trei goluri sezonul trecut.

Echipele de start

• Oțelul Galați: Stoian - Rus, Yabre, Lopez, Zhelev - Pereira, Neagu, Cisotti - Pop, Fatai, Ursu
  • UTA Arad: Iacob - Roganovic, Benga, Markov, Abeid - Carp, Mihai - Pop, Fabry, Dumitrașcu - Cooper

Oțelul Galați - UTA Arad 1-1

Ambele echipe au început în forță meciul de la Galați. După câteva ratări, Rareș Pop a reușit în cele din urmă să deschidă scorul cu o reușită de excepție, în minutele de prelungire ale primei reprize (45+5).

În partea a doua a partidei, Alexandru Pop a restabilit egalitatea în minutul 62 și a urmat o serie de atacuri ale Oțelului Galați, care în minutul 76 a și ratat o lovitură de la 11 metri, prin Juri Cisotti.

Până în minutul 90, tabela a rămas setată la 1-1, iar în prima partidă a noului sezon al Superligii României cele două echipe au împărțit punctele.