Ce a spus Ilie Dumitrescu despre primul meci al noului sezon din Superliga României

Ilie Dumitrescu Otelul Galati - UTA Arad Superliga Romaniei Superliga Ilie Dumitrescu
Data publicarii: Vineri 14 Iulie 2023, 21:00
Data actualizarii: Vineri 14 Iulie 2023, 21:00

Oțelul Galați - UTA Arad s-a terminat 1-1.

Cele două echipe s-au confruntat în primul meci al primei etape din noul sezon al Superligii României. Atât Dorinel Munteanu, cât și Mircea Rednic au împărțit punctele în partida de deschidere a campionatului.

Ilie Dumitrescu, fost internațional român, a vorbit despre meciul de deschidere al noului sezon și a remarcat faptul că prima repriză a avut un ritm bun. De asemenea, Dumitrescu a evidențiat că echipa pregătită de Ilie Dumitrescu a fost mai bună din punct de vedere fizic decât formația dirijată de Mircea Rednic.

„O primă repriză bună, cu ritm. Am văzut și o gleznă fină la lovitura aia liberă care a lovit bara. Cred că Oțelul a fost mai bună din punct de vedere fizic”, a spus Ilie Dumitrescu la televiziunea DigiSport.

Echipele de start

• Oțelul Galați: Stoian - Rus, Yabre, Lopez, Zhelev - Pereira, Neagu, Cisotti - Pop, Fatai, Ursu
  • UTA Arad: Iacob - Roganovic, Benga, Markov, Abeid - Carp, Mihai - Pop, Fabry, Dumitrașcu - Cooper

Oțelul Galați - UTA Arad 1-1

Ambele echipe au început în forță meciul de la Galați. După câteva ratări, Rareș Pop a reușit în cele din urmă să deschidă scorul cu o reușită de excepție, în minutele de prelungire ale primei reprize (45+5).

În partea a doua a partidei, Alexandru Pop a restabilit egalitatea în minutul 62 și a urmat o serie de atacuri ale Oțelului Galați, care în minutul 76 a și ratat o lovitură de la 11 metri, prin Juri Cisotti.

Până în minutul 90, tabela a rămas setată la 1-1, iar în prima partidă a noului sezon al Superligii României cele două echipe au împărțit punctele.