Probleme mari pentru Liverpool! Jurgen Klopp a fost sancționat și amendat cu efect imediat. Ce se întâmplă acum

Liverpool Jurgen Klopp Premier League Superliga Jurgen Klopp
Data publicarii: Joi 18 Mai 2023, 20:37
Data actualizarii: Joi 18 Mai 2023, 20:36

„Cormoranii” au legat șapte victorii consecutive în Premier League și se apropie cu pași repezi de TOP 4.

Dar chiar și așa, nu totul e roz la Liverpool. În etapa cu numărul 34, când echipa din Merseyside a înfruntat-o Tottenham Hotspur acasă, pe Anfield (4-3), Jurgen Klopp a dat vina la finalul partidei pe arbitrul Paul Tierney că i-ar fi dezavantajat pe „cormorani”.

În urma declarațiilor făcute, Jurgen Klopp a fost sancționat conform regulamentului. Potrivit BBC, antrenorul neamț a primit două meciuri cu suspendare și o amendă în valoare de 75 de mii de lire sterline (n.r. convertit, 86 de mii de euro).

Asta înseamnă că Jurgen Klopp va lipsi de pe banca tehnică a lui Liverpool la meciul următor, împotriva celor de la Aston Villa sâmbătă, 20 mai, ora 17:00. Însă nu și de la ultima etapă.

Sursa de mai sus a mai menționat că prima partidă va avea efect imediat, în timp ce al doilea joc în care Klopp va fi suspendat va intra în vigoare pe parcursul sezonului următor.

Liverpool - Tottenham Hotspur 4-3

„Cormoranii” au ieșit învingători la capătul unui meci spectaculos. Încă din minutul 15, Liverpool avea 3-0 pe tabela de marcaj, după ce Jones deschisese scorul în minutul 3, iar Diaz a reușit să dubleze avantajul în minutul 5. Mohamed Salah și-a trecut numele în dreptul marcatorilor cu o reușită din penalty, în minutul 15, iar totul părea că duce la un nou dezastru pentru Spurs.

Oaspeții au redus din diferență în minutul 39 prin Harry Kane, iar în minutul 77 au reușit să mai marcheze o dată, prin Son. Jocul a fost relansat în prelungiri, cu Tottenham aproape să „smulgă” un punct, după ce Richarlison a marcat în al treilea minut, însă Diogo Jota a dat replica un minut mai târziu, aducând astfel victoria.

Finalul a fost unul tensionat, iar Klopp a văzut cartonașul galben după ce a sărbătorit al patrulea gol în fața celui de-al patrulea oficial, John Brooks. Paul Tierney l-a avertizat, iar la finalul meciului antrenorul neamț a fost surprins având un dialog aprins cu arbitrii.