Probleme la FCSB? Cine sunt marile absențe pentru meciul cu CFR Cluj

FCSB CFR Cluj Mihai Stoica Superliga Superliga Mihai Stoica
Data publicarii: Sambata 04 Februarie 2023, 17:27
Data actualizarii: Sambata 04 Februarie 2023, 17:26

Cele două echipe se vor duela duminică, de la ora 21:00.

Gruparea „roș-albastră” va face deplasarea în Gruia pentru confruntarea din etapa cu numărul 24 din Superligă împotriva campioanei României. Ultimul duel dintre cele două echipe s-a terminat în favoarea CFR-ului. FCSB a pierdut la București, pe Arena Națională, cu 0-1, în urma reușitei lui Janga din minutul 69.

Managerul general FCSB, Mihai Stoica, a vorbit în cadrul unei conferințe de presă premergătoare derby-ului din campionatul României, evidențiind, printre altele, că Sorin Șerban, Florinel Coman și Joyskim Dawa vor fi indisponibili pentru jocul de la Cluj.

„Avem 18 jucători de câmp valizi pentru deplasarea asta. Nu vor face deplasarea Șerban, care s-a accidentat la antrenament acum două zile, și suspendații Coman și Dawa”, a spus Mihai Stoica, în cadrul unei conferințe de presă.

Sorin Șerban este legitimat la FCSB din vara anului 2021 și mai are contract cu trupa din Berceni până la finalul lunii iunie 2024. Cotat la 150.000 euro, conform site-urilor de specialitate, fundașul stânga a bifat doar două apariții în actuala stagiune a Superligii și nu a înscris niciun gol pentru gruparea „roș-albastră” până în acest moment.

FCSB - Farul Constanța 2-3

Andrei Cordea a deschis scorul imediat după pauză (minutul 47), dintr-o acțiune de vis creată de Florinel Coman. Denis Alibec a restabilit, ulterior, egalitatea executând o lovitură liberă în mare stil (minutul 56).

Finalul a fost categoric al Farului. Omrani a respins o minge în mod eronat, iar Șut a deviat în proprie poartă (minutul 90+5). Borza a prins, un singur minut mai târziu, un interior fantastic și l-a executat pe Târnovanu.

Trupa de la nivelul mării a reîntors, în acest sens, soarta meciului și a plecat din confruntarea de pe Arena Națională cu toate cele trei puncte revenind, cel puțin temporar, pe prima poziție în clasamentul Superligii.