Stefan Nikolic, revenire în forță pe teren românesc! Muntenegreanul a fost decisiv pentru noua sa echipă

Data publicarii: Sambata 04 Februarie 2023, 17:04
Data actualizarii: Sambata 04 Februarie 2023, 17:21

Atacantul a semnat cu SCM Zalău în ianuarie.

Stefan Nikolic s-a întors, astfel, în România după o absență de cinci ani. Muntenegreanul a fost legitimat ultima dată la Sepsi Sf. Gheorghe în perioada iulie 2017 - ianuarie 2018.

La primul meci pentru noua sa echipă, SCM Zalău, împotriva celor de la Poli Timișoara, Stefan Nikolic a fost trimis încă din primul minut în teren, iar în prima repriză a reușit să marcheze două goluri (6', 45').

În partea a doua a meciului Marian Tarsa a înscris imediat dupa reluarea jocului, în minutul 47, însă tabela a rămas la 2-1 în favoarea trupei lui Nikolic până la fluierul final al arbitrului.

Stefan Nikolic, prezentat la SCM Zalău

SCM Zalău, ocupanta locului 4 în seria a zecea din Liga 3, a anunțat pe rețelele sociale transferul lui Nikolic: "Avem plăcerea de a anunța transferul la echipa noastră a jucătorului Stefan Nikolic, dublu campion și câștigătorul unei Cupe a României cu Steaua București. Îi urăm bun venit la Zalău jucătorului și îi dorim mult succes în tricoul echipei noastre".

Nikolic era liber de contract de la 1 ianuarie, după ce s-a despărțit de Rudar Pljevla, formație din prima ligă a Muntenegrului, la care a marcat trei goluri în 15 meciuri din acest sezon.

În ultimii trei ani, muntenegreanul a mai avut experiențe scurte în Bosnia (FK Krupa), Malaezia (Melaka), ligile inferioare din Italia (San Luca, Bisceglie) sau Kosovo (KF Dukagjini).

Nikolic a traversat cea mai bună perioadă din carieră la FCSB, formație pentru care a evoluat în intervalul 2011-2013. În 74 de meciuri la formația roș-albastră, atacantul a înscris 13 goluri și a oferit 13 pase decisive.