Pleacă Adrian Șut? Ce a avut de zis Gigi Becali despre oferta primită de la turci

FCSB adrian sut Gigi Becali Superliga Superliga Adrian Șut
Data publicarii: Vineri 04 August 2023, 17:03
Data actualizarii: Vineri 04 August 2023, 17:13

Adrian Șut (24 de ani) se află într-o formă bună la FCSB.

Cotat la 1.5 milioane de euro, conform site-urilor de specialitate, mijlocașul central se află la FCSB din iulie 2019 și ar mai avea contract cu gruparea roș-albastră până la finalul sezonului 2023/24.

Trabzonspor ar fi oferit trei milioane de euro pentru serviciile lui Adrian Șut, iar presa turcă scria la momentul respectiv că „este de așteptat ca FCSB să accepte oferta, iar transferul să devină oficial în zilele următoare”.

Gigi Becali, patronul vicecampioanei României, a vorbit despre Adrian Șut și ofertele pe care le-a primit pe jucătorul său și a precizat că mijlocașul nu prea poate fi înlocuit de un alt jucător în acest moment la FCSB.

„La fotbal trebuie să iei în calcul toate. La fotbal sunt mai mulți factori, trebuie să ai inteligență. De asta am ajuns pe locul 2, locul 1, Champions League, 10 milioane, 15 milioane, 11 milioane pe jucători. Da, inteligență! D-aia Dinamo și Rapid, praf.

Depind de mai mulți factori, de meciul cu danezii, de calificare, de campionat, de cât de mult de ne afectează la câștigarea campionatului, de cât de mult ne ajută banii ăia. Șut va fi probabil la echipa națională. Îl și folosesc, joacă și la națională, iar după cer 5, nu?

Plus că nu prea poate fi înlocuit la ora asta. E ceasornic, pare dezlânat, dar vede bine jocul”, a spus Gigi Becali vineri la reședința sa din Aleea Alexandru.

De când e legitimat la FCSB, Adrian Șut a bifat 95 de apariții, a reușit să marcheze opt goluri și să paseze decisiv în trei situații diferite, în aproximativ 6.500 de minute petrecute în echipamentul roș-albaștrilor.

FCSB - CSKA 1948 Sofia 3-2 (4-2 la general)

Cele două echipe s-au întâlnit în dublă manșă în al doilea tur preliminar pentru calificarea în grupele Conference League. FCSB a trecut mai departe și o va întâlni pe FC Nordsjaelland în al treilea tur preliminar joi, 10 august, ora 21:30 acasă și tot joi, 17 august, de la ora 19:30 în deplasare.

În returul cu bulgarii, Damjan Djokovic a deschis scorul în minutul 27, iar CSKA 1948 a reușit să întoarcă soarta meciului în repriza secundă. Pedrinho a egalat în minutul 49, iar Reyan Daskalov a dus scorul la 2-1 în minutul 68.

Însă echipa pregătită de Elias Charalambous a revenit pe final și i-a învins pe bulgari, calificându-se în următorul tur. Djokovic a realizat „dubla” în minutul 82, iar Octavian Popescu a închis tabela de marcaj la 3-2 pentru FCSB în minutul 90+1 al partidei de pe stadionul „Arcul de Triumf” din București.