FCSB i-a stabilit soarta lui Malcom Edjouma

FCSB Gigi Becali Malcom Edjouma Superliga Edjouma
Data publicarii: Vineri 04 August 2023, 16:20
Data actualizarii: Vineri 04 August 2023, 16:19

Malcom Edjouma (26 de ani) se află la FCSB din februarie 2022 și ar mai avea contract cu gruparea roș-albastră până la finalul sezonului 2025/26.

Cotat la 1.5 milioane de euro, conform site-urilor de specialitate, Malcom Edjouma ar fi fost aproape de o despărțire de FCSB în această fereastră de transferuri, însă Gigi Becali, patronul FCSB, a clarificat subiectul plecării închizătorului.

Gigi Becali a remarcat, așadar, faptul că nu se pune problema ca Malcom Edjouma să o părăsească momentan pe FCSB. Latifundiarul din Pipera specifica în urmă cu câteva zile că vrea să încaseze un milion de euro pe închizător.

„La Edjouma nu e problemă. Acolo nu sunt bani mulți și n-are rost să discutăm”, a precizat Gigi Becali vineri dimineață la reședința sa din Aleea Alexandru.

Malcom Edjouma a mai evoluat de-a lungul carierei sale la echipe precum SC Balma, Chateuroux B, ASM Belfort, Concarneau, FC Lorient, Red Star FC, FC Chambly Oise, Farul Constanța, KSV Roeselare, FC Botoșani și FCSB.

FCSB - CSKA 1948 Sofia 3-2 (4-2 la general)

Cele două echipe s-au întâlnit în dublă manșă în al doilea tur preliminar pentru calificarea în grupele Conference League. FCSB a trecut mai departe și o va întâlni pe FC Nordsjaelland în al treilea tur preliminar joi, 10 august, ora 21:30 acasă și tot joi, 17 august, de la ora 19:30 în deplasare.

În returul cu bulgarii, Damjan Djokovic a deschis scorul în minutul 27, iar CSKA 1948 a reușit să întoarcă soarta meciului în repriza secundă. Pedrinho a egalat în minutul 49, iar Reyan Daskalov a dus scorul la 2-1 în minutul 68.

Însă echipa pregătită de Elias Charalambous a revenit pe final și i-a învins pe bulgari, calificându-se în următorul tur. Djokovic a realizat „dubla” în minutul 82, iar Octavian Popescu a închis tabela de marcaj la 3-2 pentru FCSB în minutul 90+1 al partidei de pe stadionul „Arcul de Triumf” din București.