Philip Otele a reacționat după ce a marcat două goluri în CFR Cluj - Dinamo

Philip Otele CFR Cluj CFR Cluj - Dinamo Superliga
Data publicarii: Vineri 23 Februarie 2024, 23:24
Data actualizarii: Vineri 23 Februarie 2024, 23:24

Meciul dintre CFR Cluj și Dinamo s-a încheiat cu victoria categorică a ardelenilor, scor 4-0, în etapa a 27-a din Superliga României.

După 0-0 la pauză, CFR Cluj a preluat inițiativa și a marcat de patru ori în 30 de minute în partea secundă. Astfel, ardelenii s-au apropiat de liderul FCSB, iar Dinamo continuă lupta pentru evitarea retrogradării.

Philip Otele (24 de ani) și-a trecut numele pe lista marcatorilor cu o ”dublă” și a ajuns la 11 goluri marcate în acest sezon pentru fosta campioană a României.

Printre altele, nigerianul a vorbit și despre șansele celor de la CFR Cluj la titlu.

Philip Otele: ”Spirit adevărat de echipă”

”Sunt foarte fericit cu această victorie. Sunt fericit și pentru golurile mele. Am jucat bine. În prima repriză am avut câteva ocazii. Știam că trebuie să avem răbdare și să fim mai percutanți în fața porții în repriza a doua.

Luăm meci cu meci, ne focusăm doar la ceea ce avem de făcut. Fiecare joacă și pentru celălalt, acesta este un spirit adevărat de echipă”, a spus Otele, la flash-interviu.

În runda următoare, CFR Cluj va juca la Galați contra Oțelului (marți, 21:00), în timp ce Dinamo va primi vizita lui FC Hermannstadt (marți, 18:00).

Grație victoriei de vineri seară, CFR Cluj a urcat, cel puțin temporar, pe locul secund, cu 48 de puncte, la egalitate cu Rapid și la șapte lungimi în spatele liderului FCSB, ambele cu un meci mai puțin.

Pentru Dinamo este primul eșec după două victorii consecutive în Liga 1. "Câinii" rămân pe locul 15, penultimul, cu 22 de puncte.