Pariul lui Florin Prunea după ce Dinamo a remizat la Iași și a rămas pe loc direct retrogradabil

Dinamo Florin Prunea Poli Iasi Superliga
Data publicarii: Vineri 01 Martie 2024, 22:42
Data actualizarii: Vineri 01 Martie 2024, 22:41

Dinamo a remizat pe terenul lui Poli Iași, scor 0-0, în runda cu numărul 29 din Liga 1, iar formația bucureșteană a rămas pe loc direct retrogradabil.

Dinamo a ratat mai multe ocazii importante de a înscrie în repriza secundă, Hakim Abdallah fiind găsit de mai multe ori în poziții ideale. Partida din Copou s-a încheiat la egalitate, 0-0, iar Dinamo a irosit șansa de a ieși din zona locurilor direct retrogradabile.

Florin Prunea: "Dinamo va arăta și mai bine după întreruperea din martie"

Florin Prunea, fostul jucător și conducător al lui Dinamo, spune că formația antrenată de Zeljko Kopic ar fi meritat să câștige, însă este convins că bucureștenii vor arăta mai bine și după pauza pentru meciurile echipelor naționale din luna martie.

"Jocul arată acest lucru (n.r - că Dinamo se poate salva de la retrogradare). În repriza a doua, pe terenul unei echipe grele, Dinamo a avut 4 ocazii mari. Intervenția lui Ailenei cu Abdallah era de a fi sau a nu fi. Dinamo pierde două puncte mari. Merita să câștige, a fost echipa mai bună. Iașiul câștigă un punct și o ține la depărtare pe Dinamo.

Dinamo arată din ce în ce mai bine. Arată forță de joc. Din punct de vedere fizic a stat bine. După întreruperea din martie eu cred că o să fie și mai bine. Jucătorii au experiență, merge mingea, iar Dinamo a fost echipa mai bună azi și merita cele 3 puncte", a spus Florin Prunea, la Digisport.

După 29 de etape din sezonul regulat, Dinamo se află pe locul 15, penultimul, cu 26 de puncte, la o lungime în spatele poziției a 14-a, care duce la baraj, ocupată de FC Voluntari, echipă cu un meci în minus.

În ultima etapă din sezonul regulat, Dinamo va primi vizita celor de la UTA Arad.