Motivul neașteptat pentru care Valeriu Iftime nu își dorește ca FC Botoșani să ajungă în playoff: "Acolo sunt banii"

valeriu iftime FC Botosani playoff superliga Superliga
Data publicarii: Marti 07 Februarie 2023, 07:32
Data actualizarii: Marti 07 Februarie 2023, 07:40

FC Botoşani a surclasat-o pe Petrolul Ploieşti cu scorul de 5-0, pe teren propriu, într-un meci din etapa a 24-a a Superligii României.

Gazdele au deschis scorul prin cel mai rapid gol al campionatului, marcat de Sebastian Mailat, după 54 de secunde.

Cel mai rapid gol din actualul sezon era până acum cel înscris de Alexandru Oroian, după 66 de secunde, pentru FC Hermannstadt, în partida cu Chindia Târgovişte (1-1), din etapa a doua.

Echipa antrenată de Flavius Stoican a mai marcat prin Mihai Roman II (minutul 4), Andrei Dragu (minutul 25), Sebastian Mailat (minutul 69) şi Alin Şeroni (minutul 90+9 - penalty). Lovitura de pedeapsă a fost acordată după un fault comis de Bart Meijers la Mihai Roman I.

FC Botoşani are trei victorii consecutive, toate în 2023, fără gol primit, și a urcat pe locul șapte, cu 30 puncte, la distanță de doar trei puncte de Sepsi OSK. Petrolul Ploiești a ajuns la cinci meciuri consecutive fără victorie în campionat, un egal şi patru eşecuri.

Valeriu Iftime nu își dorește ca FC Botoșani să ajungă în playoff

Echipa antrenată de Flavius Stoican trece printr-o perioadă foarte bună, însă Valeriu Iftime a dezvăluit că ar fi mai mulțumit dacă formația ar rămâne pe poziția a șaptea din clasament, din motive financiare.

"Toată lumea îmi spunea că mă retrogradează Stoican. Dacă ascultaţi locurile în care a antrenat Stoican şi ce a făcut, o să vedeţi nişte lucruri care sunt absolut incredibile. La Dinamo, Petrolul, Craiova lui Mititelu, Zimbru Chişinău, incredibil, omul ăsta chiar a avut mare nenoroc la viaţa lui.

Acum nu visez (n.r. la playoff) că e zi, poate la noapte. (...) Nu mă aşteptam la parcursul ăsta, cum nici acum nu sunt convins că lucrurile sunt chiar atât de frumoase. Dacă mă întrebaţi pe mine, aş vrea să fiu pe locul întâi în playout, ca să am şanse pentru o cupă europeană, dacă o luăm financiar.

Locul şase în Liga 1 nu îţi dă nimic, îţi dă cu o sută de mii mai mult decât locul şapte, dar dacă ești pe locul şapte sau opt poţi juca un baraj, după care poţi avea un alt baraj şi sunt multe şanse să prinzi o cupă europeană şi acolo sunt banii", a spus patronul de la FC Botoșani, la Prima Sport 1.