Superliga | FC Botoşani – Petrolul 5-0! Final de vis pentru gazde. „Lupii galbeni”, umiliți în deplasare

FC Botosani Petrolul Ploiesti Superliga Superliga
Data publicarii: Luni 06 Februarie 2023, 19:00
Data actualizarii: Luni 06 Februarie 2023, 19:07

FC Botoșani a obținut trei puncte importante în lupta pentru un loc în play-off-ul Superligii.

FC Botoșani - Petrolul 5-0

Min. 90+9 Final.

Min. 90+9 GOOOOOL FC Botoșani! Seroni duce scorul la 5-0.

Min. 77 Șapte minute a durat așteptarea deciziei din camera VAR. Arbitrii au analizat faza în vederea depistării unui posibil ofsaid. În cele din urmă, reușita lui Mailat a fost validată. Jocul se reia.

Min. 69 GOOOOOL FC Botoșani! Sebastian Mailat realizează „dubla” în partea a doua a jocului de vis pe care-l fac elevii lui Flavius Stoican. Gol în stilul lui Romario reușit de fotbalistul botoșănenilor!

Min. 46 Partea a doua începe acum.

Min. 45+2 Pauză.

Min. 42 Irobiso trage din câțiva metri și găsește plasa din interior, dar tușierul ridică fanionul, iar golul este anulat. Rămâne 3-0 pentru gazde înainte de pauză.

Min. 25 GOOOOL FC Botoșani! Dragu duce scorul la 3-0. Gazdele „se distrează” cu „lupii galbeni” în prima parte a meciului din etapa cu numărul 21 din Superligă.

Min. 4 GOOOOOL FC Botoșani! Mihai Roman majorează diferența după doar trei minute de la reușita lui Mailat. Botoșănenii sunt pe val.

Min. 1 GOOOOOL FC Botoșani! Mailat îl învinge pe Leitner cu un șut puternic în secunda 55. Gazdele s-au impus extrem de rapid pe tabelă.

Min. 1 Arbitrul fluieră startul meciului.

Echipele de start!

FC Botoșani: Pap - Patache, Mutomboo, Șeroni, Mboko - Florescu, Dican, Zabou - Dragu, M. Roman II, Mailat

Petrolul: Leitner - Borța, Meijers, Mathaus, Țicu - Dumitriu, Purtic - R. Moldoveanu, Budescu, Grozav - Irobiso

știre inițială

Trei victorii, cinci remize şi trei partide pierdute este palmaresul înregistrat de moldoveni în ediţia curentă pe teren propriu, potrivit lpf.ro.

29 octombrie 2022, FC Voluntari - Petrolul 0-1: a fost singura victorie reuşită de prahoveni în precedentele șapte deplasări din Superliga României, în rest au șase înfrângeri, dintre care patru la limită.

FC Botoşani – Petrolul Ploiești, luni, 6 februarie – ora 17.00

Cele două echipe s-au mai întâlnit de nouă ori în principala competiţie internă, de trei ori s-au impus botoşănenii, iar de șase ori au câştigat prahovenii.

Primul meci a avut loc pe 26 octombrie 2013, FC Botoşani - Petrolul 1-2 (marcatori Hadnagy / Teixeira, Dore).

Cele mai multe goluri s-au marcat pe 3 august 2014, Petrolul - FC Botoşani 4-1.

Cea mai mare diferenţă de scor: 22 aprilie 2016, Petrolul - FC Botoşani 0-4.

Cea mai recentă dispută directă din Superliga României: 4 septembrie 2022, Petrolul - FC Botoşani 2-1, goluri înscrise de C. Irobiso, Ghe. Grozav, respectiv S. Sno.

Flavius Stoican vs Petrolul în toate competiţiile: 3 jocuri - 3 remize.

Actualul tehnician al moldovenilor a antrenat Petrolul în sezonul 2019-2020, când prahovenii au evoluat în liga secundă.