Mihai Stoichiță e sincer, după Rapid - Farul: ”Trebuie să spunem adevărul”

Rapid - Farul MIhai Stoichita Superliga Superliga Mihai Stoichiță / Foto - Gabriel Chirea
Data publicarii: Sambata 16 Martie 2024, 11:13
Data actualizarii: Sambata 16 Martie 2024, 11:12

Rapid a fost învinsă de Farul în prima etapă a play-off-ului Superligii.

Giuleștenii au pierdut cu 1-2 la o zi după ce Daniel Niculae, președintele clubului, a fost ”săltat” de mascați, iar Liviu Ungurean, alias ”Bocciu”, liderul de galerie al rapidiștilor, a fost arestat de autorități.

Mihai Stoichiță, director tehnic FRF, a vorbit după Rapid - Farul și a precizat că fotbaliștii originari din Kosovo de la echipa pregătită de Cristiano Bergodi nu au mai ieșit la rampă, având în vedere buna evoluție din meciul cu FCSB (4-0).

De asemenea, oficialul federației a ținut să evidențieze și ”tăcerea” din peluză. Galeria giuleștenilor nu a cântat și nu a ridicat steagurile în timpul partidei, în semn de protest.

”Meci frumos. Hagi a avut dreptate, au dat multe goluri. În meciul cu FCSB, au ieșit la rampă kosovarii. În seara asta nu i-am văzut, trebuie să spunem adevărul. Se poate bate la titlu (n.r. Rapid), dar trebuie să-i convingă pe acei jucători.

Probabil și probleme din conducere au influențat asta, până la urmă e un cutremur la nivelul tribunei, suporterilor. Sigur sunt afectați. A contat și absența Peluzei Nord. Dacă Peluza nu era tăcută, poate era altul rezultatul din teren”, a spus Mihai Stoichiță după meci.

Louis Munteanu (minutul 23, minutul 55) a înscris o ”dublă” pentru Farul Constanța, în timp ce Albion Rrahmani a marcat din penalty pentru Rapid, pe final (minutul 85).

FCSB, Rapid, CFR Cluj, Farul, Universitatea Craiova și Sepsi OSK sunt echipele calificate în play-off-ul Superligii României.