Mihai Stoica a anunțat ce se întâmplă cu Bogdan Rusu, accidentat în meciul cu Hermannstadt

FCSB Bogdan Rusu MM Stoica Superliga
Data publicarii: Luni 29 August 2022, 22:20
Data actualizarii: Luni 29 August 2022, 22:22

Bogdan Rusu s-a accidentat pe finalul primei reprize dintre FCSB și Hermannstadt.

În primele meciuri disputate în tricoul roș-albaștrilor, Bogdan Rusu a arătat bine, însă performanțele sale s-au stins ușor, ușor. Cu toate acestea, Nicolae Dică a apelat la serviciile fotbalistului din primul minut din remiza cu Hermannstadt, însă s-a accidentat chiar înainte de pauză.

MM Stoica a confirmat accidentarea lui Bogdan Rusu care, potrivit informațiilor Fanatik, are o simplă contuzie forte, iar 10 zile antrenorul FCSB-ului nu se va putea baza pe el. Asta înseamnă că jucătorul va lipsi din următoarele două partide de campionat și de la duelul cu West Ham din Conference League.

MM: „Nu are fractura”

„Rusu a fost călcat. Nu are fractură. Azi-noapte a făcut radiografie, a stat o grămadă pe acolo. Se întâmplă. Mă uit la ghetele astea, sunt atât de subțiri. E adevărat că sunt ușoare și pare că n-ai nimic în picioare. E mare lucru că n-are fractură, dar n-a putut să pună piciorul jos.”, au fost cuvintele lui MM Stoica la Orange Sport.

FCSB - Hermannstadt 2-2

FCSB s-a duelat cu Hermannstadt în etapa a șaptea a Superligii și a obținut un singur punct în urma partidei. Băieții lui Nicolae Dică au părut obosiți după deplasarea din Norvegia, unde au reușit să se califice în grupele Conference League.

În acest sens, scorul final a fost 2-2. Hermannstadt a condus în două rânduri, însă roș-albaștrii nu s-au lăsat mai prejos și au reușit să restabilească egalitatea. La pauză, Dică a schimbat 4 jucători, însă, la finalul meciului, a spus că ar fi trebuit să înlocuiască aproape toată echipa.

În urma acestui rezultat, FCSB rămâne pe locul 13, cu șapte puncte după șase meciuri, în timp ce Hermannstadt urcă pe locul șapte, cu zece puncte, și rămâne neînvinsă în primele etape din acest sezon.

FCSB se va deplasa pe terenul liderului Farul Constanța în etapa următoare, în timp ce Hermannstadt își va măsura forțele cu Universitatea Craiova.