Mihai Rotaru pune capăt speculațiilor, după Universitatea Craiova - Farul 1-1: „Nu există așa ceva!”

Universitatea Craiova - Farul Mihai Rotaru Superliga Superliga Mihai Rotaru
Data publicarii: Marti 16 Mai 2023, 16:59
Data actualizarii: Marti 16 Mai 2023, 17:04

Cele două echipe s-au întâlnit în etapa cu numărul opt din play-off-ul Superligii.

Universitatea Craiova și Farul Constanța au împărțit punctele pe „Ion Oblemenco”, într-un meci în care Denis Alibec a ratat o lovitură de la 11 metri în minutul 11, în urma unui fault comis de Bogdan Mitrea, și a luat cartonaș roșu în minutul 45+4.

După rezultatul de egalitate, Farul Constanța a irosit șansa de a se distanța de FCSB, iar victoria „roș-albaștrilor” în fața celor de la CFR Cluj (1-0), a făcut-o pe vicecampioana României să se apropie la un punct de echipa de la malul mării în clasament.

Întrebat dacă ar fi „trântit” meciul Bogdan Mitrea cu faultul comis în startul partidei cu Farul Constanța, pentru a ajuta formația dirijată de Gică Hagi să-și consolideze poziția în vârf și să cucerească, la finele sezonului, campionatul, Mihai Rotaru a răspuns ferm și a precizat că nu s-ar fi putut întâmpla un asemenea lucru niciodată.

„Nu există așa ceva. Mitrea este un băiat extraordinar, nu se pune problema. În primul și primul rând acolo nu a fost penalty și atunci putem spune că alți jucători au trântit meciul dacă nu a făcut el cea mai mare greșeală la meciul cu Farul.

Și Bălașa când am câștigat noi la Sepsi, și când i-am dat noi gol CFR-ului a greșit… Nu există așa ceva. Bogdan este un bărbat și un om extraordinar, nu se pune problema”, a spus Mihai Rotaru, potrivit Fanatik.